10. септембар 2024. године
Фото: Зоран Петровић / НИТРА
Министарка је том приликом др Немер упутила позив да посети Београд и учествује на Министарском самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију.
„Данас смо испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација имали сјајан састанак овде у Отави са главном саветницом за науку премијера Трудоа, госпођом Немер. Представили смо Србију као будући иновациони центар, не само нашег региона, него и шире. Такође, причали смо о једном од стратешких праваца развоја Србије, а то јесте вештачка интелигенција и наше присуство и председавање 2025. године Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију. Господин Трудо је био један од иницијатора оснивања ове организације и наравно позвали смо и госпођу Немер да нам се придружи у децембру на министарском састанку везаном за Глобално партнерство за вештачку интелигенцију. То јесте једна област која ће се отворити као могућа област сарадње између Републике Србије и Канаде“, рекла је министарка др Беговић.
„Још једна интересантна ствар јесте да је и Канада постала чланица Хоризон Еуропе европских програма и разговарали смо о могућности, с обзиром на то да никада нису аплицирали на овакве пројекте, да Србија која је изузетно успешна у овим европским програмима, на неки начин кроз колаборацију и помогне Канади да буду успешни као и ми у овим позивима”, додала је министарка.
Како је истакнуто, ради се о историјском састанку, који ће додатно приближити Канаду и Србију у циљу даљег развоја научног екосистема две земље. Било је речи и о додатној сарадњи, посебно у области вештачке интелигенције. Саговорнице су биле сагласне да Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је пружа Србији и Канади невероватан простор за сарадњу.
“Било ми је велико задовољство да дођем у Амбасаду и састанем се са министарком науке Републике Србије Јеленом Беговић”, изјавила је др Мона Немер и истакла да сматра да су пред ове две земље велике могућности када се ради о истраживачкој сарадњи. “Разговарале смо о много различитих области, од дигиталне револуције, до споја дигиталних и биолошких наука. Србија ће преузети председавање Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију следеће године и мислим да је ово такође сјајна прилика и за Канаду да настави сарадњу са глобалном заједницом, када је реч о вештачкој интелигенцији, сигурности и безбедности, обезбеђујући тиме бенефите свима. Радујем се што ћемо наше истраживаче повезати и промовисати ову сарадњу”, закључила је.
Канцеларија главног научног саветника Канаде пружа савете о питањима која се односе на науку и владине политике које подржавају науку. Ово укључује саветовање о начинима да се осигура да се научна сазнања узимају у обзир при доношењу јавних политика и да научна истраживања Владе буду у потпуности доступна јавности.