| |     latinica | english  
Насловна
ICAO - 80 година од потписивања Чикашке конвенције
Чикаго: Прослава 80 година од потписивања Чикашке конвенције и омогућила стварање ICAO-а као моћне међународне организације у цивилном ваздухопловству.
 
Амбасадор Дејан Ралевић као стални представник Републике Србије присуствовао је свечаности Генералног директората цивилног ваздухопловства.
 

 



Дан примирја у Првом светском рату

Данас, на Дан примирја у Првом светском рату, сећамо се голготе кроз коју су у ратним годинама прошли наша држава и наш народ, али и истрајности и херојства славних предака захваљујући којима данас постојимо. Српски народ био је највећа жртва Првог светског рата.

Централне силе, вођене империјалним амбицијама, покушале су да избришу са мапе једну малу али слободољубиву земљу. Србија је у том рату изгубила више од четвртине становника и 62 одсто радно способне мушке популације. У анале светске војне историје остаће уписано да је храбри српски народ извојевао прву савезничку победу на планини Цер.

Опустошена српска држава и страдални српски народ подигли су се из пепела, управо као неуништиви цвет Наталијина рамонда, симбол који коју данас поносно носимо поред срца. Србија је у Првом светском рату платила високу цену слободе, због чега ће наша држава и њени грађани наставити да чувају српску државност, слободу и независност као врхунске националне вредности.

Живела Србија!

https://x.com/SRBinCanada1/status/1855945354300006829?t=C7SmQQG9euz1GDiDU0Ooiw&s=19



Дан жалости у Републици Србији

 

Поводом данашњег трагичног догађаја на железничкој станици у Новом Саду, који је изазвао погибију најмање 13 особа и више од 30 повређених, Влада Републике Србије је прогласила суботу, 2. новембар, 2024. године, за Дан жалости у Републици Србији.

Обавештавамо грађане да ће у Амбасади Републике Србије у Отави бити отворена књига жалости у суботу, 2. новембра, 2024. године и у недељу, 3. новембра, 2024, од 10 до 15 часова.

Нека је вечна слава пострадалима.



Министарка Мишчевић учествује на конференцији о хуманој димензији украјинске формуле мира

31. октобар 2024. | Монтрeал

Министарка за европске интеграције Тања Мишчевић учествује на дводневној Министарској конференцији о хуманој димeнзији украјинске формуле мира у Монтреалу, у Канади, која је отпочела јуче и на маргинама тог скупа имала је низ билатералних сусрета са званичницима држава учесница.

Тема оцене оствареног напретка у процесу европских интеграција била је доминантна у разговорима са Тимчом Муцуским, министром спољних послова Северне Македоније, Горданом Грлићем Радманом, министром спољних и европских послова Хрватске, као и са Михаелом Зајбертом, директором у Европској спољнополитичкој служби.

Сусрет са швајцарским министром спољних послова Игнациом Касисом био је прилика да двоје министара разговарају о јачању билатералне сарадње и о подршци Швајцарске нашем европском путу.

Тања Мишчевић имала је отворен и конструктиван разговор са украјинском потпредседницом владе и министарком правосуђа Олгом Стефанишином, која је изразила захвалност српској министарки за досадашњу поделу искустава у процесу европских интеграција, као и за наставак подршке у успостављању неопходних структура у украјинској администрацији у истом процесу. У том смислу, обе стране показале су интерес да закључе Меморандум о разумевању, који би дефинисао облике и правце даље сарадње у приступању Европској унији. Стефанишина је изразила захвалност напорима Србије да обезбеди хуманитарну помоћ и пружи подршку електроенергетском систему Украјине. Приликом сусрета, још једом је обострано потврђена подршка територијалном интегритету и суверенитету двеју држава.  

https://www.mei.gov.rs/srp/vesti/3139/detaljnije/w/0/ministarka-miscevic-ucestvuje-na-konferenciji-o-humanoj-dimenziji-ukrajinske-formule-mira/



Државни секретар Јовић у посети Канади

Државни сeкрeтар у Министарству спољних послова Србије Дамјан Јовић борави у радној посeти Канади током које се сусрео са високим званичницима канадског Министарства иностраних послова, као и прeдставницима оба дома канадског Савeзног парламeнта.

Током посете, Јовић јe разговарао са замeницом канадскe министаркe спољних послова Сандром Мeкардeл, затим парламeнтарним сeкрeтаром Министарства иностраних послова Робом Олифантом, као и прeдсeдавајућим Одбора за спољнe пословe у Сeнату Питeром Бeмом и потпрeдсeдником Одбора за спољнe пословe у Прeдставничком дому Стeфаном Бeржeроном.

Државни сeкрeтар Јовић јe са саговорницима разговарао о потрeби интeнзивирања политичког дијалога измeђу двe државe, јачању eкономскe сарадњe и повезивању у области информационих технолигија и вештачке интелигенције.

Такође, Јовић јe саговорникe упознао са одличним рeзултатима српскe eкономијe и позвао канадскe компанијe да инвeстирају у Србији.

Када је реч о ситуацији на Косову и Метохији, државни секретар је на одржаним састанцима указао на изузетно тeшку ситуацију у којој се налази српски народ у нашој јужној покрајини, као и на изазове у процесу дијалога Београда и Приштине.

У свим разговорима наглашeн је значај поштовања мeђународног права и тeриторијалног интeгритeта и сувeрeнитeта држава чланица УН, као и нужност постизања мира и стабилности у кризним жариштима у свeту, укључујући Украјину и Блиски исток.

Поред наведеног, Јовић је истакао значај европских интеграција Србије и неопходност сарадње у региону.

Током боравка у Канади, државни секретар Дамјан Јовић присуствовао јe и свeчаном обeлeжавању 70 година од оснивања црквeно-школскe општинe у Монтрeалу, на којој јe главни гост био његово преосвештенство патријарх српски господин Порфиријe.



Канонска посета Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија Канади

На позив српске заједнице у Монгтреалу, поводом прославе 70 година постојања ЦШО “Света тројица”, Дамјан Јовић, државни секретар Министарства спољних послова Републике Србије, посетио Монтреал. Велику част српској заједници учинио Патријарх српски г. Порфирије који борави у канонској посети Канади.



Посета компанији Blackberry

13. септембар 2024. године

 

Mинистарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, др Јелена Беговић, посетилa je компанију @blackberry у Канади, светског лидера у области сајбер безбедности.

"Током посете, имала сам прилику да се упознам са најновијим технологијама које BlackBerry примењује у заштити организација од сајбер претњи, што ми је било изузетно интересантно."



Одржан радни састанак са српским привредницима у Канади

12. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, др Јелена Беговић, одржала је радни састанак са представницима Serbian Entrepreneurs, мреже успешних предузетника српског порекла у Канади, са циљем јачања сарадње између Србије и канадске стартап заједнице

Састанку су присуствовали Саша Крсмановић из компаније UNO Platform, Младен Раичковић из Google Canada, Александар Тривановић из Sync.com, Вид Стамболовић из компаније CBRE, Алекс Карамарковић из Graywood-а, правници Богдан Мишчевић и Ненад Думановић, Аврам Мусфија из Ontario Bar Association-а, Никола Терзић и Фредор Врбашки из компаније SerbLink.

“Јако ми је драго што сам имала прилику да разговарам са нашим привредницима, са нашим правницима, адвокатима и људима који се баве некретнинама, а који живе овде у Торонту, и представила сам им како Србија види себе у будућности, у контексту иновација и нових технологија. Представили смо заиста велики пројекат, који је Влада Републике Србије подржала, а то је изградња БИО4 Кампуса, првог стратешки грађеног кампуса на тему биотехнологије, биомедицине, биоинформатике са АИ и биодиверзитета”, рекла је др Беговић у изјави за медије, додавши да се овиме постиже креирање потпуно новог концепта науке и развоја иновација у Србији.

Овај састанак представља важан корак у повезивању српске дијаспоре у Канади са иновативним иницијативама у Србији, са акцентом на предузетничко искуство и ресурсе које чланови Serbian Entrepreneurs пружају кроз своју мрежу.  



Делегација Министарства на челу са др Беговић обишла MaRS Discovery District у Торонту

12. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

У оквиру званичне посете Канади, министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић посетила је са делегацијом Министарства MaRS Discovery District, једну од водећих непрофитних организација у Торонту, чија је мисија подршка комерцијализацији научних истраживања и иновација

MaRS је пионир у повезивању јавних истраживања и приватних предузећа, са циљем креирања успешних глобалних бизниса у областима науке, технологије и друштвених иновација.

“Ово је највећи иновациони хаб у Северној Америци, што и те како говори о снази једне овакве организације. Величина овог иновационог хаба је врло слична величини нашег будућег БИО4 Кампуса, тако да нам је било врло корисно да видимо шта све једна оваква инфраструктура може да уради за једну земљу. Ово је такође спој универзитета, стартап екосистема и великих компанија које заједно раде на иновацијама”, истакла је министарка, додавши да у овом дистрикту имају фантастичне програме које се односе на међународне, иностране стартап компаније које долазе у Канаду и од ове компаније добијају подршку за развијање свог бизниса. “То је фантастичан модел који и српским стартапима може да помогне ако се одлуче да крену на тржиште Северне Америке. Ово може да им буде одскочна даска. која ће их припремити за још много оштрије и суровије тржиште Сједињених Америчких Држава или ће да одлуче да остану делимично у Србији, делимично у Канади и да на тај начин градимо и везе између ова два екосистема“, рекла је министарка др Беговић.

Министарка је истакла важност повезивања српског и канадског стартап екосистема, који, како каже, имају много тога заједничког.

„Модел који се овде примењује је изузетно применљив и на нашу економију, наш екосистем и нашу културу, што је јако битно. Ако већ учимо од других екосистема, важно је да можемо да применимо нека друга искуства. Повезивање са MaRS дистриктом може да помогне у повезивању наших стартап компанија. С обзиром на то да је овде присутан и Универзитет у Торонту, то проширује нашу сарадњу и у области науке. Овде је сјајна наука, заиста, ако причамо о медицинским и биомедицинским наукама после Харварда, Универзитет у Торонту је један од најачих места иновације и креације, али и фундаменталних истраживања из ових области. Зато мислим да је јако битно да се повежемо са њима и кроз БИО4 Кампус, јер као један од стубова БИО4 Кампуса видимо и биомедицину”, каже др Беговић.

Током посете, министарка др Беговић упознала се са резултатима рада MaRS-а, који је од свог оснивања 2000. године допринео стварању преко 4.000 радних места и прикупљању више од 750 милиона долара у капиталним инвестицијама за стартап компаније. Такође, она је разговарала о могућностима сарадње и повезивања српских стартапова и истраживача са овом престижном организацијом, која ради у областима као што су информационе и комуникационе технологије, инжењеринг и друштвене иновације.

Алисон Нанкивел, директорка ове корпорације, истакла је да је са министарком др Беговић имала сјајан састанак. “Сагласне смо о начину како видимо иновације”, додавши да сматра да и будућност парнерства између Канаде и Србије виде у грађењу компанија, које су глобалне у амбицијама и које могу да поделе како прилике да се заједно развијају тржишта, тако и да се истраже тржишта међусобно. “Почињемо да проналазимо начине за партнерство”, рекла је Нанкивел.

“Оно што радимо овде показује да иноватори и предузетници из различитих држава желе да сарађују и уче једни од других, јер је технологија по својој природи глобална. Верујем да ће већина науке која се претвара у компаније бити створена партнерствима, посебно у области попут биотехнологије, која је област битна за Србију као државу, али и нас у оквиру MaRS-а”, закључила је директорка.

На састанку је договорена институционална сарадња, што је још један корак у интензивирању сарадње са Канадом. Договорено је и учешће стручњака из БИО4 Кампуса на Impact Health конференцији у јуну 2025 године. Министарка је директорку позвала на GPAI самит у Београду.  



Министарка др Беговић обишла Кајт Институт и Универзитет у Торонту

11. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије др Јелена Беговић, у оквиру званичне посете Канади, посетила је Кајт Институт у Торонту, где је обишла Лабораторију за процену изазовних окружења. Потом је одржала радни састанак са руководством института, на ком се разговарало о могућностима сарадње у областима иновација и технолошког развоја

“Данас смо испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација имали прилику да посетимо Кајт Институт, тренутно најбољи центар на свету за рехабилитацију и за развој иновација и решења за људе који живе са инвалидитетом и, нажалост, имају озбиљне последице због различитих врста обољења. Осим за ову групу људи, центар је намењен и за старију популацију, где је решење спречавање настанка неких повреда и уз помоћ ових решења свим тим људима се омогућава инклузија у свакодневницу, нормалан живот”, рекла је министарка др Јелена Беговић и додала:

“Фантастичан центар који води наш сјајан научник и иноватор проф. др Милош Поповић који са својим тимом од две стотине научника, инжењера у специјалним коморама симулира различите животне ситуације од пада на леду до вожње аутомобила и захваљујући науци и технологији анализира и спречава повреде. Такође, овај центар служи и држави за промену регулатива, за промену политика, када су у питању различити стандарди и закони.”

Министарка је посетила Универзитет у Торонту и Факултет примењених наука и инжењерства, где су јој представљени Центар за истраживање и примену технологија флуида и Аццелератион Цонсортиум, у којима се воде значајни пројекти у примени савремених технологија у инжењерингу и индустрији, посебно у области флуидних система и интеграције напредних технолошких решења.

Др Беговић је обишла и радионицу Центра за истраживање и примену технологија флуида у Бахен центру за информационе технологије, као и Лабораторију за самостално управљање на Фармацеутском факултету Лесли Дан, која има кључну улогу у развоју нових решења у фармацији и биомедицинским наукама.

“Посетили смо и Универзитет у Торонту, Факултет примењених наука и инжењерства, као и Фармацеутски факултет и прошли смо кроз њихове лабораторије. Оно што јесте општи утисак и што је велика снага Универзитета у Торонту, који представља заиста један од најбољих универзитета на свету, јесте да су сви на неки начин повећени развоју иновација, од клиничких центара, болница, лекара клиничара, до научника и инжењера. Раде заједно, међусобно се преплићу и заиста раде у корист свих грађана Канаде. На крају крајева, њихове иновације представљају и нове технологије које мењају свет. Просто, невероватно добро искуство. Скуп умова, скуп идеја, скуп иновација и сви раде за добробит својих грађана”, истакла је министарка др Беговић.  



Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић посетила је ВентуреЛАБ у Торонту, један од водећих иновационих центара у Канади, са циљем јачања сарадње у области високих технологија и иновација

11. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

ВентуреЛАБ је центар специјализован за подршку стартапима који бирају Канаду да би развили технолошке гиганте богате интелектуалном својином, који стварају иновативан хардвер и софтверска решења спремна за раст, трансформишу заједнице и успостављају план за одрживији и инклузивнији технолошки екосистем.

Министарка др Беговић, у оквиру званичне посете Канади састала се са лидерима ВентуреЛАБ-а како би разговарали о могућностима заједничких пројеката са циљем размене знања и искустава, посебно у секторима вештачке интелигенције и биотехнологије, како би се убрзао развој иновационог екосистема у Србији.

“Ово је једна од централних организација, која подржава стартап екосистем и спрема компаније за глобално тржиште”, рекла је министарка др Беговић, истакавши да се ту спајају инвеститори и будуће компаније једнорози, и заједно се спремају да освоје светско тржиште.

“Велико ми је задовољство да имамо прилику да испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација разговарамо, да разменимо искуства и да на неки начин повежемо и српску стартап заједницу са овако једном сјајном и изузетно успешном организацијом”, додала је министарка. Торонто и јесте место где се, подсетила је, капитал идеје и интелектуална својина сусрећу на једном месту. “На тај начин се јача економија Канаде и сматрам да овај рецепт треба да применимо на мањој скали и за Србију. Велика ми је част што смо данас гости Вентуре ЛАБ-а и директора Хју Чауа”, закључила је.

“Хвала министарки Беговић на посети ВентуреЛАБ-у и Торонту. Канада јесте центар развоја вештачке интелигенције, имамо неке од највећих стручњака на свету који су пореклом Канађани. ВентуреЛаб је хардтек иновациони центар Канаде и веома нас радује што смо данас имали прилику да угостимо српску министарку, госпођу Беговић и изузетно смо узбуђени због разговора који следе о томе како можемо даље да сарађујемо, посебно у инвестирању у заједничке пројекте, истраживања, колаборацији и партнерствима. Имамо веома јак утицај овде у Канади и радујемо се да будемо партнери Србији у будућности”, истакао је директор Хју Чау.

Сарадња са ВентуреЛАБ-ом представља важан корак у даљем развоју високотехнолошког сектора у Србији, омогућавајући српским иноваторима приступ глобалној мрежи и ресурсима који ће убрзати комерцијализацију њихових идеја.  



Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић у оквиру званичне посете Канади састала се у Амбасади Републике Србије у Отави са др Моном Немер, главном научном саветницом премијера Канаде

10. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Министарка је том приликом др Немер упутила позив да посети Београд и учествује на Министарском самиту Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију.

„Данас смо испред Министарства науке, технолошког развоја и иновација имали сјајан састанак овде у Отави са главном саветницом за науку премијера Трудоа, госпођом Немер. Представили смо Србију као будући иновациони центар, не само нашег региона, него и шире. Такође, причали смо о једном од стратешких праваца развоја Србије, а то јесте вештачка интелигенција и наше присуство и председавање 2025. године Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију. Господин Трудо је био један од иницијатора оснивања ове организације и наравно позвали смо и госпођу Немер да нам се придружи у децембру на министарском састанку везаном за Глобално партнерство за вештачку интелигенцију. То јесте једна област која ће се отворити као могућа област сарадње између Републике Србије и Канаде“, рекла је министарка др Беговић.

„Још једна интересантна ствар јесте да је и Канада постала чланица Хоризон Еуропе европских програма и разговарали смо о могућности, с обзиром на то да никада нису аплицирали на овакве пројекте, да Србија која је изузетно успешна у овим европским програмима, на неки начин кроз колаборацију и помогне Канади да буду успешни као и ми у овим позивима”, додала је министарка.

Како је истакнуто, ради се о историјском састанку, који ће додатно приближити Канаду и Србију у циљу даљег развоја научног екосистема две земље. Било је речи и о додатној сарадњи, посебно у области вештачке интелигенције. Саговорнице су биле сагласне да Глобално партнерство за вештачку интелигенцију је пружа Србији и Канади невероватан простор за сарадњу.

“Било ми је велико задовољство да дођем у Амбасаду и састанем се са министарком науке Републике Србије Јеленом Беговић”, изјавила је др Мона Немер и истакла да сматра да су пред ове две земље велике могућности када се ради о истраживачкој сарадњи. “Разговарале смо о много различитих области, од дигиталне револуције, до споја дигиталних и биолошких наука. Србија ће преузети председавање Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију следеће године и мислим да је ово такође сјајна прилика и за Канаду да настави сарадњу са глобалном заједницом, када је реч о вештачкој интелигенцији, сигурности и безбедности, обезбеђујући тиме бенефите свима. Радујем се што ћемо наше истраживаче повезати и промовисати ову сарадњу”, закључила је.

Канцеларија главног научног саветника Канаде пружа савете о питањима која се односе на науку и владине политике које подржавају науку. Ово укључује саветовање о начинима да се осигура да се научна сазнања узимају у обзир при доношењу јавних политика и да научна истраживања Владе буду у потпуности доступна јавности.  



Министарка др Беговић се састала са представницима "Invest Ottawa"

10. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић у оквиру званичне посете Канади састала се са представницима Инвест Оттаwа, водећом агенцијом за економски развој за индустрије засноване на знању у престоници Канаде.  



Научно-технолошки парк Београд и Самуел Институт из Канаде потписали Меморандум о разумевању

9. септембар 2024. године

Фото: Зоран Петровић / НИТРА

 

Научно-технолошки парк Београд (НТП Београд) потписао је Меморандум о разумевању са Самуел Институтом из Отаве, канадском организацијом посвећеној унапређењу технолошких иновација и комерцијализације. Овим је обезбеђен оквир за интензивнију сарадњу две стране која стартапима и технолошким компанијама у Србији доноси нове прилике за проширење на међународна тржишта и отвара врата за директне везе са канадским технолошким и иновационим екосистемом.

Меморандум су, током посете званичне делегације Канади коју предводи министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић, потписали директорка НТП Београд Гордана Даниловић Грковић и Горан Самуел Пешић, председник и генерални директор Самуел Института.

“Циљ овог меморандума је да наши стартапи, који се спремају за светско тржиште, а пре свега за тржиште Северне Америке добију знање, вештине и образовање како да приђу таквом једном моћном тржишту које је веома компетитивно. Самуел Институт ће им пружити баш то знање које нам недостаје”, рекла је министарка др Јелена Беговић. Истакла је и да је ово први корак у дубљој сарадњи са овим институтом, који, како је рекла, може итекако да помогне стартап екосистему Србије да научи како је Канада доживела огроман успех у овој области.

“Захваљујемо Министарству науке, технолошког развоја и иновација Србије на иницијативи која је омогућила ову сарадњу, као и Самуел Институту на њиховој спремности да сарађују и размене своје најбоље праксе са нама. Стварањем директних веза са напредним канадским технолошким сектором, имамо прилику да српским стартапима отворимо приступ мрежи потенцијалних клијената, инвеститора, технолошких партнера и кључних актера за ширење пословања и улазак на ново тржиште. Такође, имамо прилику да им обезбедимо приступ знању, стручњацима и ресурсима који им могу помоћи да постану глобални лидери у својим областима”, изјавила је Гордана Даниловић Грковић, директорка Научно - технолошког парка Београд.

“Овај меморандум потписујемо зато што верујемо да је будућност технологије и иновација у партнерству, а Србија је одлична у информационим технологијама, биотехнологији и вештачкој интелигенцији”, рекао је Горан Самуел Пешић, председник и генерални директор Самуел Института, и додао да ће њихово искуство бити значајно за оне који желе да сазнају шта је стартапима који долазе из Европе потребно да би успели на тржишту Северне Америке. “Ово може бити моћно партнерство”, закључио је.

Потписивањем Меморанума отворене су и могућности за осмишљавање заједничких специјализованих обука за развој пословних вештина, са посебним фокусом на маркетинг и продају, што ће иновативним технолошким компанијама у Србији пружити додатну подршку у комерцијализацији производа и међународној експанзији.

Меморандум представља и значајан корак за српску иновациону заједницу, а очекује се да ће заједничке иницијативе имати дугорочан утицај на развој високотехнолошког сектора у Србији.



Одлука о суфинансирању пројеката
Обавештавамо да је МСП господин Ивица Дачић, 14. марта о.г. донео одлуку бр. 24-596/30-2024/01 о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању беза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре. Увид у објављене одлуке о суфинансирању пројеката можете остварити на следећим линковима:
 
 
 

 



Отава: Свечано обележен Дан државности Републике Србије

Амбасада Републике Србије у Отави је, у престижном хотелу Fairmont Chateau Laurier, организовала свечани пријем поводом Дана државности.

У поздравним говорима амбасадора Републике Србије Дејана Ралевића и помоћника заменика министра иностраних послова Канаде Александра Левека доминирале су поруке о традиционално добрим и стабилним билатералним односима, као и истицање важности економске сарадње две државе.

Оба говорника апострофирала су значај српске заједнице у Канади у процесу изградње мостова између држава.

У програму су учествовали хор цркве Свети Стефан из Отаве, омладинци фолклорног друштва „Легенде“ из Отаве и познати музички састав „Swing Fewer“, који је интернационалног састава, укључујући српског музичара.

Пријему су присуствовали посланици Доњег дома парламента, Сената, представници МИП Канаде и дипкора. Међу званицама су била сва три почасна конзула у Канади (Монтреал, Калгари, Ванкувер), као и представници српске заједнице и СПЦ.

Традиционално, чувени Нијагарини водопади су, у част Дана државности, били осветљени у бојама српске тробојке, а државна застава Србије била је подигнута на јарбол испред градске куће у Отави.

Говор амбасадора Дејана Ралевића на пријему поводом обележавања Дана државности Републике Србије:

"Distinguished members of the House of Commons and senators, Assistant Deputy Minister Lévêque, your Excellences, representatives of Canadian government, members of the diplomatic corps, ladies and gentlemen and fellow citizens, good evening and welcome.

Permettez-moi d’abord de souligner que nous sommes réunis aujourd’hui sur le territoire non cédé du peuple algonquin anishinabe.

On this auspicious day, we gather to commemorate and celebrate the rich history, culture, and spirit of Serbia. Today marks our Serbian National Day, a momentous occasion that resonates with pride and reflection.

As we reflect on our journey as a nation, we are reminded of the resilience and strength ingrained within the fabric of our society. Throughout centuries of challenges, triumphs, disappointments and transformations, Serbia has remained steadfast in its pursuit of freedom, justice, and prosperity.

Today Serbia commemorates two important events. First, the beginning of the Serbian Revolution in 1804 and the First Serbian Uprising mark a significant event in Serbian history that eventually led to the establishment of modern Serbia as an independent state, and the second, creation of the First Serbian Constitution, known as the Sretenje Constitution, which was adopted on February 15, 1835.

Ces deux dates ont de grande importance pour la renaissance du peuple serbe et de son pays. La première représente la lutte pour la liberté, tandis que la seconde a confirmé que la liberté était limitée par celle des autres. C'est pourquoi la Constitution qui a été adoptée, stipulait qu'il ne devait plus y avoir d'esclaves et que tout esclave, qui foulait le sol serbe, devenait libre. Cette Constitution était la plus libérale d'Europe et aboutit à une réforme agraire dont peu d'États de l'époque pouvaient être fiers.

Ladies and gentlemen,

Allow me to reflect now on Canadian–Serbian Relations. Although Canada and Serbia have been allies in two World Wars, with 82 years long tradition of diplomatic relations, sometimes we use our diplomatic skills to navigate through challenges and stormy waters. Our diplomatic relations evolved because they are built on mutual respect, cooperation, and shared values. It is not uncommon among friends to have different perspectives about the world around us, but despite that, we continue to recognize the significance of the bond that exists between our two nations.

L'un des domaines de coopération devrait être la Francophonie, car la Serbie est très déterminée à contribuer au travail de l'organisation et à son avenir. Le Canada et ses provinces francophones sont nos alliés.

Nos deux pays ont convenu de diverger des positions sur la question la plus sensible – l’intégrité territoriale et souveraineté de mon pays, mais on essaie de trouver les canaux de communication qui devrait aider le dialogue entre Belgrade et Pristina à aboutir à une solution acceptable. On espère que le Canada reconnait la complexité de cette question.

For more than a century Serbian community in Canada has represented the vital pillar of Serbian-Canadian relations. Serbian immigration to Canada dates back to the late 19th century, with notable waves of immigration occurring in the early 20th century and after World War II. Many Serbs initially settled in urban centers such as Montreal, Toronto, Hamilton and Windsor, as well as in the endless plains of Saskatchewan and Alberta. Yes, those humble Serbian peasants left their homeland in search of a brighter future in the vast Canadian prairies. That’s why the first Serbian Orthodox church was built in Regina in 1912. The Serbian community in Canada is characterized by its resilience, diversity, and contributions to the multicultural mosaic of Canadian society. Serbian Canadians continue to enrich Canada's social fabric while preserving their rich cultural heritage and identity.

La coopération commerciale et économique constitue un élément important de nos relations bilatérales. Afin de ne pas vous endormir, je ne vais pas aller avec les chiffres, mais les données statistiques montrent une activité nettement accrue dans la coopération commerciale extérieure entre la Serbie et le Canada, en particulier du côté des exportations (minerais et concentrés de cuivre). La Serbie et le Canada reconnaissent le potentiel d’une augmentation du commerce, des investissements et des partenariats commerciaux. En explorant les voies d’une coopération économique renforcée, nous ouvrons la voie à une croissance et une prospérité partagées pour nos citoyens. Nous sommes très heureux que les secteurs canadien et serbe aient commencé à coopérer plus vigoureusement. Plus encore, certaines entreprises serbes de l’informatique, comme Quantox Technology, ont donné l’exemple depuis qu’elle a commencé à faire des affaires au Canada en ouvrant une succursale locale à Ottawa. Les efforts visant à renforcer les partenariats bilatéraux en matière de commerce, d’investissement et d’affaires se poursuivent, même s’il reste encore des possibilités d’expansion et de collaboration dans divers secteurs.

I need to underline that Belgrade, capital of Serbia, will host 2027 Special EXPO, and the opportunities for closer and broader cooperation are in front of us – I use this occasion to invite Canadian and your companies to take part to this great event in a couple of years.

Yet, as we celebrate our achievements, we must also acknowledge the challenges that lie ahead. In an increasingly interconnected world, we must embrace diversity, tolerance, and inclusivity as the cornerstones of our collective strength. It is through dialogue, understanding, and cooperation that we can forge a brighter future for generations to come. We continue to strive towards membership in the EU, as our most important strategic goal. Regional stability and reconciliation remain our paramount goals, despite sporadic challenges and tensions.

As we honor our heritage and traditions, let us also look to the horizon with hope and optimism. On this Serbian Statehood Day, let us reaffirm our commitment to nurturing the strong bonds of friendship and cooperation between Serbia and Canada. Let us seize the opportunities that lie ahead to deepen our partnership, expand our cooperation, and address the global challenges that confront us. In closing, let us celebrate the enduring spirit of diplomacy that unites our two nations. May the friendship between Serbia and Canada continue to thrive and flourish for generations to come.

Long live Serbia, long live Canada!

Thank you, Merci, Hvala."




Конкурс за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору 2024

Министарство спољних послова, Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону од 01. фебруара до 12. фебруара 2024. године расписује КОНКУРС за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

https://dijaspora.gov.rs/vest.php?vst=342

https://dijaspora.gov.rs/vest.php?vst=332



ВАЖНО - ИЗБОРИ 2023

Одлуком РИК гласање на територији Канаде (Отава, Торонто, Ванкувер) биће обављено 16.12.2023. године у периоду од 7 до 20 часова (по локалним временима у Канади).


Позивамо чланове дијаспоре регистроване за изборе (Ванкувер и Калгари) да се, уколико желе, пријаве за чланове бирачког одбора у Ванкуверу. Пријаве се шаљу Почасном конзулату Србије у Ванкуверу (consul@serbianconsulate.bc.ca) најкасније до 30.11.2023.!!!


 



ВАЖНО - ИЗБОРИ 2023 - Одлука РИК о бирачким местима у Канади

Обавештавамо да је Републичка изборна комисија донела Одлуку о одређивању бирачких места за гласање на изборима за народне посланике Народне скупштине расписаним за 17. децембар 2023. године. Према Одлуци, одређена су 3 бирачка места у Канади, и то:

1. Амбасада РС Отава - за грађане који се пријавили за гласање у Отави и Монтреалу,
21 Blackburn Avenue, Ottawa, ON, K1N 8A2
 
2. Генерални конзулат РС Торонто - за грађане који се пријавили за гласање у Торонту,
40 Eglinton Avenue East, 7th floor, unit 701
 
3. Почасни конзулат РС Ванкувер - за грађане који се пријавили за гласање у Ванкуверу и Калгарију, 7411 Vantage Way-Delta, VANCOUVER, B.C. V4G 1C9

 

 



ИЗБОРИ 2023.

Пријављивање за гласање у Aмбасади РС поводом предстојећих избора у Републици Србији

Поштовани грађани Републике Србије у Канади, обавештавамо да је председник Републике Србије Александар Вучић 1. новембра 2023. године, донео одлуку о расписивању избора за посланике у Народној скупштини Републике Србије за 17. децембар 2023. године.

Планирано је отварање 4 бирачка места на конзуларном подручју Амбасаде (Отава, Монтреал, Калгари и Ванкувер). Бирачко место ће бити отворено САМО уколико се на њему пријави најмање 100 грађана са бирачким правом.

Ко има право да гласа и како се пријавити

Уколико сте пунолетни држављанин Републике Србије и имате пријављено пребивалиште у Републици Србији, а налазите се на подручју које радно покрива Амбасада Р. Србије у Отави (мапа конзуларних надлежности), а желите да искористите своје законско право и да гласате на предстојећим парламентарним изборима у Републици Србији потребно је да предузмете следеће кораке за вашу регистрацију за гласање у Канади:

1. Прво проверите да ли сте уписани у Јединствени бирачки списак - овде

2. Уколико сте провером утврдили да јесте уписани, потребно је читко попунити следећи формулар2

3. Уколико провером утврдите да нисте уписани, потребно је попунити следеће формуларе - формулар1 и формулар2

Уз сваки читко попуњен и потписан формулар потребно је доставити скенирану копију важећег пасоша Републике Србије или важеће личне карте Републике Србије на следећу имејл адресу: izbori2023@serbianembassy.ca

Пријављивање грађана са бирачким правом у Канади је могуће најкасније до 25. новембра 2023. године у 18 часова по локалном времену у Отави.

Више информација можете пронаћи на веб сајту Министарства државне управе и локалне самоуправе.



Упис и Књигу жалости

Поводом трагедије која се догодила у Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду 3. маја 2023. године, Влада Србије прогласила је тродневну државну жалост, од 5. до 7. маја 2023. године.

Амбасада Републике Србије се захваљује на свим порукама подршке које смо добили.

Књига жалости биће отворена у Амбасади Републике Србије у Канади, 21 Blackburn Av., Ottawa, ON K1N 8A2.

Грађани који желе да оставе писане почасти могу то учинити током следећег радног времена:

у петак, 5. маја 2023. године, од 10.00 до 15.00 часова.

Имајте на уму да ће посетиоци амбасаде бити подвргнути безбедносним проверама.

Писма и поруке саучешћа могу се послати и на званичну имејл адресу ове амбасаде communication.ottava@mfa.rs.



15. и 16. ФЕБРУАР 2023, ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДРЖАВНОГ ПРАЗНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Амбасада Републике Србије у Канади вас позива на специјалну пројекцију Нијагариних водопада у бојама српске тробојке, поводом обележавања Дана државности Републике Србије 15. фебруара 2023. године.
 
Водопади ће бити осветљени црвеном, плавом и белом светлошћу у 22:15 ЕСТ (4:15 по времену у Србији) у трајању од петнаест (15) минута. Имајте на уму да је време осветљавања оквирно и подложно променама у зависности од временских услова.
 
Линк камере за уживо праћење

https://www.earthcam.com/canada/niagarafalls/?cam=niagarafalls_str




КОНКУРС за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону

 

Oбавештавамо да је МСП И. Дачић 16. јануара о.г. донео одлуку о расписивању конкурса за суфинасирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачањз веза матичне државе и дијаспоре као и матичне државе и Срба у региону, а који имају за циљ: употребу, учење, чување и неговање српског језика и ћириличног писма, културног, етичког, језичког и верског идентитета и унапређење економске сарадње Републике Србије и дијаспоре, као и матичне државе и Црба у региону.

Увид у расписане конкурсе за суфинансирање пројеката можете извршити на следећим линковима:

www.mfa.gov.rs

www.dijaspora.gov.rs/konkursi.html
 



Oпширније...
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону

21.11.2022.

Обавештавамо да је министар спољних послова Ивица Дачић, донео одлуку број 361/30-2022/01, дана 16. новембра 2022. године, којом се расписује јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

Увид у расписани јавни позив може се извршити на следећим линковима:

https://www.mfa.gov.rs/
https://www.dijaspora.gov.rs/lat/uprava-za-dijasporu-konkursi/



Oпширније...
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК

18. окт 2022.

Поштовани председниче Савета безбедности,

Уважени чланови Савета безбедности,

Поштована специјална представнице,

Част ми да се поново обраћам овом уваженом телу Уједињених нација и да данас разматрамо нови извештај генералног секретара о раду мисије УН на територији наше јужне покрајине, на Косову и Метохији.

Желим да захвалим генералном секретару и специјалној представници генералног секретара и шефу УНМИК-а на подношењу извештаја. Препознајемо напоре које гђа Зијаде улаже у обављању ове веома одговорне функције, нарочито имајући у виду неопходност свеобухватног сагледавања и комплексност ситуације на терену.

И овом приликом желим да нагласим да Република Србија високо уважава активности УНМИК на Косову и Метохији, формиране Резолуцијом СБ УН 1244. Залажемо се за њено континуирано деловање у неизмењеном и несмањеном обиму и капацитету, a посебно имајући у виду да Мисија још увек није испунила основни циљ свог мандата - миран и нормалан живот свих грађана наше јужне Покрајине...



Oпширније...
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан

02.09.2022.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić predsedavao je Samitom u okviru inicijative Otvoreni Balkan zajedno sa predsednikom Vlade Republike Albanije Edijem Ramom i predsednikom Vlade Republike Severne Makedonije Dimitrom Kovačevskim. Samitu su prisustvovali i predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović, predsedavajući Veću ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto i ministar spoljnih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu.
Otvarajući Samit lidera u okviru inicijative Otvoreni Balkan, Predsednik Vučić je poručio da nikada nije više pažnje i energije usmereno na uspeh ovog projekta od osnivanja, te da od uspeha Otvorenog Balkana zavisi i koliko će zemlje članice uspeti da osiguraju dobru ekonomsku budućnost svojih zemalja, kao i učvršćivanje mira i stabilnosti u regionu...



Oпширније...
Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству, октобар 2022. године - Обавештење

Обавештавамо да Републички завод за статистику, у периоду од 1. до 31. октобра 2022. године, спроводи: „Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству“.

Позивамо држављане Републике Србије који, са свим члановима свог домаћинства или као самачко домаћинство, живе у иностранству да учествују у истраживању.  Сврха спровођења овог истраживања јесте да добијемо што потпунију слику о бројности и основним демографским, миграторним, образовним карактеристикама наших грађана у иностранству.
Уколико желите да учествујете у истраживању, потребно је да се региструјете и попуните Упитник.

У истом периоду, током октобра 2022. године се у Републици Србији спроводи Попис становништва, домаћинстава и станова. Попис се спроводи само на територији Републике Србије. Држављани РС са пребивалиштем односно боравиштем у РС, као и стално настањени странци са боравиштем у РС, у обавези су да учествују у Попису. У попису се, такође, прикупљају подаци и о члановима домаћинстава који се за време пописа налазе у иностранству (школују се, раде или бораве у иностранству из других разлога). За та лица податке дају чланови њихових домаћинстава у Републици Србији.

У складу са чланом 15. Закона о попису становништва, домаћинстава и станова 2022. године, пописују се "држављани Републике Србије на раду у дипломатско-конзуларним представништвима РС, деловима привредних друштава у иностранству, представништвима Привредне коморе Србије у иностранству, Организацији Уједињених нација, њеним органима и специјализованим агенцијама и другим међународним организацијама, као и члановима њихових домаћинстава који са наведеним лицима бораве у иностранству".




Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику

24. сеп 2022.

Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је да је делегација Србије завршила веома интензивну дипломатску активност у Њујорку у оквиру 77. Генералне скупштине УН, да је одржао укупно 100 састанака на маргинама тог заседања, а да је потписано 12 споразума, протокола и меморандума са представницима држава са којима је имао прилику да се састане...



Oпширније...
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација

22.09.2022.

„Поштовани председниче Генералне скупштине,

Уважени генерални секретаре,

Екселенције,

Даме и господо,

Изузетна ми је част да вам се обратим у име Републике Србије.

Не замерите, због ограниченог времена, данас ћу прескочити терет формалности, куртоазна обраћања, поздрављање пристутних и одсутних и говорити директно о суштини онога због чега смо се састали.

Ја сам овде по ко зна који пут. Тежина тренутка у којем се налазимо обавезује ме да са вама поделим тешке речи, али истините. Све што данас овде радимо делује, најблаже речено, импотентно и бледо. Наше речи одзвањају шупље и празно спрам стварности са којом смо суочени. А та стварност је да овде заправо нико никога и не слуша, нико не тежи стварним договорима и решавању проблема и скоро сви воде рачуна само о задовољавању својих интереса, неретко газећи у том процесу основне принципе међународног права, бацајући под ноге Повељу УН и друге документе на којима је ова организација заснована. За то није крив ни Антонио Гутереш ни било ко из УН, већ оне силе које не воде рачуна ни о чему осим о задовољењу сопствених политичких, економских и на жалост, војних циљева...



Oпширније...
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан

02.09.2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић председавао је Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан заједно са председником Владе Републике Албаније Едијем Рамом и председником Владе Републике Северне Македоније Димитром Ковачевским. Самиту су присуствовали и председник Владе Црне Горе Дритан Абазовић, председавајући Већу министара Босне и Херцеговине Зоран Тегелтија, министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто и министар спољних послова Републике Турске Мевлут Чавушоглу.

Отварајући Самит лидера у оквиру иницијативе Отворени Балкан, Председник Вучић је поручио да никада није више пажње и енергије усмерено на успех овог пројекта од оснивања, те да од успеха Отвореног Балкана зависи и колико ће земље чланице успети да осигурају добру економску будућност својих земаља, као и учвршћивање мира и стабилности у региону...



Oпширније...
Председник Вучић положио заклетву

31.05.2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић положио је данас заклетву на Једанаестој посебној седници Народне скупштине Републике Србије у Дванаестом сазиву и ступио на дужност у другом мандату.

"Даме и господо, Ваша светости, поштовани председниче, поштовани члане Председништва Босне и Херцеговине, поштована председнице Републике Српске, уважени представници верских заједница, драги пријатељи, поштовани председници Србије и Савезне Републике Југославије, ваше екселенције, председнице Уставног суда и Врховног касационог суда, председнице Владе, чланови Владе Републике Србије, председниче Покрајинске скупштине АП Војводине, председниче Покрајинске владе АП Војводине, даме и господо, драги пријатељи, не постоји већа част, већа обавеза, а нема ни већег поноса од оног који ти даје чињеница да водиш своју земљу, нити лепше дужности од те да је са поносом представљаш...



Oпширније...
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума

25.05.2022.

Председник Републике Србије Александар Вучић боравиo je у швајцарском граду Давосу, где jе присуствоваo годишњем састанку Светског економског форума. Током дводневног боравка у Давосу, председник Вучић учествоваo je на сесији Дипломатски дијалог на тему Западног Балкана, као и у дискусији на тему Успостављање мира, обнављање раста и остваривање одрживости.

Председник Вучић је пренео да је доминантна тема скупа у Давосу била Украјина, као и да су важне теме биле предстојећа зима и питања енергената, хране и одрживости...



Oпширније...
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма

11.5.2022.

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић учествовао је данас у Маракешу на Министарском састанку Глобалне коалиције за борбу против ИСИЛ-а.

Селаковић је поручио да се Србија залаже за мултилатерални аспект борбе против тероризма и да сматра да Уједињене нације треба да буду кључни форум за међународну сарадњу на овом пољу.

Министар је навео да наша земља испуњава све међународне обавезе у контексту спровођења резолуција Савета безбедности УН, а посебно оних које се односе на увођење ембарга на извоз наоружања, укључујући и забране које се односе на недржавне актере, терористичке организације и са њима повезане појединце, посебно напоменувши и да је Србија потписница 15 међународних конвенција за борбу против тероризма.

„Учествујући у мултинационалним мисијама за одржавање мира у оквиру УН и ЕУ, Србија на конкретан начин доприноси очувању регионалне и глобалне безбедности“, рекао је Селаковић, одавши почаст припаднику Војске Србије, потпуковнику Дејану Станојевићу и његовим колегама, који  су 29. марта трагично изгубили живот у мисији Уједињених нација у Демократској Републици Конго.

„Србија не умањује значај и важност других међународних форума, због чега се од самог почетка придружила Глобалној коалицији и несебично даје свој допринос међународним напорима у борби против ИСИЛ, превасходно кроз различите форме донација у војној опреми и муницији и учествовањем у обукама безбедносних снага Ирака“, нагласио је министар и додао да Србија, као земља кандидат за чланство у Европској унији, пун допринос даје активним учешћем у оквиру европских политика у борби против тероризма, а  има и развијену стратешку сарадњу са ЕУРОПОЛ-ом.

Министар је посебно нагласио да Србија има инструменте у свом кривичном законодавству да спречи и казни подстицање, организовање и учешће својих грађана у ратовима или сукобима у страним државама, те је информисао и да су правосудни органи Србије окончали поступке против 7 лица која су била ангажована на страним ратиштима, а да у току је више истрага против лица повезаних са терористичким деловањем.

Шеф српске дипломатије поручио је да је борба против тероризма, радикализма и екстремизма од приоритетног значаја, и да је Србија активно укључена у сузбијање тих изазова и претњи на домаћем, регионалном и међународном плану.




StarTech конкурс 2022

У оквиру програма StarTech, од 18. марта до 18. маја 2022. отворен је други конкурс за доделу око милион долара бесповратних средстава за иновације у пословању.

Стартапови, тимови, предузетници, микро, мала и средња предузећа кроз програм могу да конкуришу за подршку за развој иновација или дигиталну трансформацију пословања у износу од 15.000 до 100.000 америчких долара.

Све информације о условима конкурса, начину пројаве и пројавној документацији доступне су на страници www.startech.org.rs/konkurs2022




Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре

Министар спољних послова Р. Србије Никола Селаковић донео је Одлуку о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре број 52-229/30-2022/01 од 11. априла о.г. а по конкурсу који је био отворен од 23. фебруара до 9. марта о.г. О детаљима Одлуке можете погледати на следећем линку:

https://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2022/04/




Не отварају се бирачка места у Отави, Ванкуверу и Калгарију

Одлуком Републичке изборне комисије, због недовољно пријављених бирача и неиспуњавања законског услова од минимално 100 пријављених, неће бити отворена бирачка места у Отави, Ванкуверу и Калгарију.

Свима који су се пријавили за гласање преко амбасаде у Отави, a који су већ добили решења са изабраним местом за гласање у иностранству према месту боравишта, биће достављена нова решења и позив за гласање да своје бирачко право остваре у Генералном конзулату Р. Србије у Торонту, 02. априла 2022. године.

Рок за пријављивање за гласање поводом предстојећих избора у Р. Србији истекао је 12. марта 2022. године у 18:00 часова по локалном времену у Отави.




Пријављивање за гласање у aмбасади РС поводом предстојећих избора у Републици Србији до 12. марта, 2022

Подсећамо држављане Србије са правом гласа, а који бораве и/или живе и раде у Канади, да је рок за пријаву за гласање - 12.март. Врло једноставно! #избори2022

Министарствo спољних послова Републике Србије  VIDEO
Републичка изборна комисија  ИНФО

Поштовани грађани Републике Србије у Канади обавештавамо да је председник Републике Србије Александар Вучић 15. фебруара 2022. године, донео одлуку о  расписивању избора за посланике у Народној скупштини Републике Србије за 3. април 2022. године.  

Уколико сте пунолетни држављанин/држављанка Републике Србије, имате пребивалиште у Републици Србији, а налазите се на подручју које радно покрива Амбасада Р. Србије у Отави (мапа конзуларних надлежности), а желите да искористите своје законско право и да гласате на предстојећим парламентарним изборима у Републици Србији потребно је да пратите следеће кораке за вашу регистрацију за гласање у Канади:


1. Проверите да ли сте уписани у Јединствени бирачки списак (ЈБС), на основу јединственог матичног броја грађана (ЈМБГ),  који је уписан у вашој важећој личној карти Републике Србије или важећем пасошу Републике Србије, на сајту Министарства за државну управу и локалну самоуправу (МДУЛС), преко следећег линка:

 https://upit.birackispisak.gov.rs/

2. Уколико провером на наведени начин из тачке 1, утврдите да нисте уписани у Jединствени бирачки списак - ЈБС, моћи ћете да поднесете читко попуњен 

захтев за упис у јединствени бирачки списак  

Амбасади Р. Србије у Отави, заједно са захтевом за гласање у иностранству, као и скенираним копијама важеће личне карте (обе странe) или пасоша (странa са фотографијом и подацима), електронским путем на мејл:

izbori2022@serbianembassy.ca

3. Држављани Републике Србије који су уписани у јединствени бирачки списак,  а који бораве у провинцијама које припадају амбасади (мапа конзуларне надлежности), потребно је да доставе САМО читко попуњен захтев за гласање у иностранству, Амбасади Р. Србије у Отави, као и скенирану копију важећег пасоша Републике Србије (страницу са фотографијом и подацима), или важеће личне карте Републике Србије (обе странице лине карте),  најкасније до 18:00 часова, 12. марта 2022. године по времену у Отави, Онтарију - ГМТ - 5 (тј. до поноћи 12. марта 2022. године, по српском времену), на следећу мејл адресу:

izbori2022@serbianembassy.ca


Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Сајт Министарства Спољних Послова: 
https://www.mfa.gov.rs/mediji/vesti/prijavljivanje-za-glasanje-u-inostranstvu-do-12-marta

Читав текст:
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта, 2022




Најава великог виртуелног окупљања српске дијаспоре у организацији САН - српско-канадског часописа

Придружите нам се на ВЕЛИКОМ ВИРТУЕЛНОМ окупљању СРПСКЕ ДИЈАСПОРЕ из целог света од 4. до 6. марта 2022. које организује часопис САН из Торонта:
https://www.sanmagazine.ca/rs/



Oпширније...
Kонкурс за суфинансирање пројеката 2022

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова расписала је конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре.

Конкурси ће трајати од 23. фебруара до 09. марта, 2022...



Oпширније...
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта, 2022

16. феб 2022.

Поводом предстојећих избора у Републици Србији, расписаним за 3. април 2022.године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе...



Oпширније...
Vučić: Slaveći Sretenje šaljemo poruku da želimo slobodnu, jaku i modernu Srbiju

15.02.2022.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić uručio je danas, povodom Dana državnosti Srbije, odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama i tom prilikom poručio da slaveći Sretenje, činimo posvetu našim velikim prethodnicima i šaljemo poruku da želimo slobodnu, jaku, i modernu Srbiju.
 
Predsednik Aleksandar Vučić je istakao da Sretenjski ustav potvrđuje Karađorđevu i Miloševu doktrinu da je Srbija država slobodnih seljaka, čije je pravo na imovinu potvrđeno najvišim pravnim aktom Kneževine.
 
„Nemamo pravo da se pred senima predaka ne prisetimo da su u to vreme najveće sile sveta baštinile viševekovnu tradiciju robovlasništva, kmetstva, te surovog kolonijalizma. I nismo mi slučajno danas jedna od najbrže i najviše rastućih ekonomija Evrope, kao što nismo slučajno zemlja gradilišta i novih investicija. Ni najmanje slučajno nije ni to što smo uspeli da se izborimo sa svim krizama, od poplava, do pandemije. Na kraju, nismo tek pukom slučajnošću nezavisna zemlja, koja sama odlučuje o svojoj sudbini. To je bila obaveza koju smo dobili tog 15. februara 1835. godine od okupljenih na poljani naše slobode i naše budućnosti“, poručio je predsednik...


Oпширније...
Диван призор: Погледајте како су Нијагарини водопади светлели у бојама српске заставе

И ове године су грађани српског порекла, који живе и раде у Нијагари, уживо били сведоци спектакуларног догађаја
У знак поштовања према Србији и српском народу, 15. фебруара институција надлежна за старање и очување Националног парка Нијагариних водопада, на молбу Амбасаде Србије, омогућила је осветљавање широм света чувених водопада у бојама српске тробојке.

И ове године су грађани српског порекла, који живе и раде у Нијагари, уживо били сведоци спектакуларног догађаја, а остали су осветљавање могли да испрате преко линка којим је уживо преношено.
Догађај ће, како је додао амбасадор Дејан Ралевић за Тањуг, постати традиција коју је Амбасада Србије у Отави започела пре три године.

LINK: Диван призор: Погледајте како су Нијагарини водопади светлели у бојама српске заставе




НИЈАГАРИНИ ВОДОПАДИ засветлеће у бојама СРПСКЕ ТРОБОЈКЕ Дан државности Србије обележиће се и у Канади

  

Амбасадор Србије у Канади Дејан Ралевић најавио је да ће Дан државности Србије бити обележен и у Канади, где ће у Отави ће бити подигнута српска застава, док ће Нијагарини водопади бити осветљени у бојама националне тробојке.

"Наша национална застава биће подигнута испред Градске куће где ће се вијорити цео дан у знак пажње и поштовања које главни град Канаде показује према држвама које у Отави имају своја дипломатска представништва у и чији грађани чине део канадске заједнице", рекао је Ралевић за Тањуг и додао да је Србија прва која је увела обележавање националног празника на чувеним водопадима.

Према речима амбасадора, због епидемиолошких мера, као и забране окупљања у централним деловима Отаве због протеста који трају, ове године ће изостати свечана церемонија подизања заставе.

Амбасада је, како је подсетио, прошле године упутила захтев Националном парку Нијагара са молбом да водопади буду осветљени у бојама српске националне заставе.

"Захваљујући разумевању и одличној сарадњи са Ниагара Паркс Цоммишион, и ове године смо добили прилику да осветлимо чувене водопаде, а имали смо срећу да ту ради и наш Панчевац Слободан Марин, који је експерт за светло и који ће у 22.15 (04.15 по времену у Србији) осветили водопаде у трајању од 15 минута", рекао је Ралевић.

Србија је била прва држава која је увела традиционално обелезавање Дана државности на Нијагариним водопадима уз огромну подршку Националног парка, али и самог града Нијагара Фолс - њеног градонацелника Џима Диодатија.

Градоначелник и град годинама подржавају активност врло значајне и успешне српске заједнице у Нијагари, укључујући и обележавање Дана Николе Тесле.

Амбасадор Ралевић позива све да се придуже амбасади у облежавању Дана државности.
Додаје да је, након што је Србија започела традицију осветљавања чувених водопада поводом Дана државности, отворена могучност другима да, на комерцијалним основама, затраже од надлежних да осветле водопаде одговарајучим бојама.

Почасно осветљавање Нијагариних водопада, иначе се дешавало, првенствено, за рођендан британске краљице Елизабете, а водопади су 2016. године први пут обојени краљевском пурпурном бојом у част њеног 90. рођендана.

NIJAGARINI VODOPADI zasvetleće u bojama SRPSKE TROBOJKE Dan državnosti Srbije obeležiće se i u Kanadi - Blic.rs




Видео снимак Министарства спољних послова поводом Дана државности 2022

На данашњи дан 1804. године, у Орашцу су се окупили српски устаници и ујединили против отоманске окупације. Првим српским устанком почела је тзв. Српска револуција, која је трајала све до 1835. године. Те године, на исти дан када су се устаници, предвођени Карађорђем, окупили у Орашцу 1804. године, у Крагујевцу је сачињен и потврђен први Устав Кнежевине Србије (Сретењски устав). Овај датум, у сваком смислу, представља прекретницу у историјском и политичком животу Србије и Срба, а огроман утицај оставио је и на културну и образовну баштину нашег народа и државе. Зато га данас, са поносом, обележавамо као Дан државности Републике Србије. У наставку је видео порука министра спољних послова Републике Србије поводом Дана државности.

Видео снимак Министарства спољних послова поводом Дана државности 2022 - YouTube




Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију

7. фебруар 2022.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас у Женеви потписивању Споразума о успостављању центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији, првог таквог у региону Западног Балкана.

Споразум су у седишту тог форума потписали директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Србије Михаило Јовановић и извршни директор задужен за центре Светског економског форума за четврту индустријску револуцију Џереми Јургенс.

Поменути центар у Србији биће 16. у мрежи центара Светског економског форума у свету и први у региону Западног Балкана.

Нови центар почеће са радом 1. марта, а функционисаће као непрофитна организација и платформа за јавно-приватно партнерство и сарадњу за четврту индустријску револуцију, док ће фокус рада бити на вештачкој интелигенцији и биоинжењерингу.

Потписивању овог документа присуствовали су и оснивач и извршни директор Светског економског форума Клаус Шваб и председник тог форума Борге Бренде, са којима се Брнабић претходно састала.

Брнабић је у обраћању новинарима истакла да је овај споразум резултат дугогодишњег заједничког рада Србије и Светског економског форума (WEF).

Почели смо да разговарамо још 2018. године, потписали Меморандум о разумевању, затим нас је 2020. година мало спутала, али наставили смо 2021. године да планирамо и ево нас данас овде, навела је она.

Према њеним речима, центар ће бити усмерен на област развоја вештачке интелигенције, биомедицине и биотехнологије, те на начине на које дигитализација може да подигне продуктивност предузећа и читаве економије.

То је оно што даље води ка већим платама, бољем животном стандарду, као и према економији која је, пре свега, заснована на знању, креативности и иновацијама, нагласила је Брнабић.

Данас, како је подвукла, имамо огромно признање за све што је Србија урадила у области дигитализације, развоја високих технологија и промене парадигме – са економије која је била заснована на радно интензивним инвестицијама, ка дигиталном развоју.

Зато овај споразум показује и да је Србија препозната као један од лидера у економији и ИТ индустрији у последњих шест година, указала је премијерка и оценила да је ово најава почетка још ближе сарадње Србије и Светског економског форума.

Она је додала да ће са 16 центара WEF-а за четврту индустријску револуцију у свету на сваких месец дана имати заједнички састанак, на којем ће се говорити о томе шта сваки од њих ради, будући да сваки има различит фокус.

Тако ћемо на сваких месец дана чути шта ко ради, учити једни од других и сигурна сам у то да ће центар у Београду бити један од најбољих, поручила је председница Владе.

Према њеним речима, овим добијамо видљивост, могућност да се Србија додатно етаблира као инвестициона дестинација, земља добра за живот, инвестирање у нове технологије и знање.

Јовановић је објаснио да ће центар за четврту индустријску револуцију у Србији радити у оквиру Канцеларије за ИТ и еУправу.

Он је рекао да ће овај центар блиско сарађивати са другим значајним националним институцијама, пре свега са Истраживачко-развојним институтом за вештачку интелигенцију и Институтом за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, са другим државним установама, научним институтима и приватним сектором.

Према његовим речима, екосистем формиран око центра користиће инфраструктуру Националне платформе за развој вештачке интелигенције, Центра за секвенцирање генома и будућег биоекономског центра – БИО4 Кампус.

Потписивање Споразума о оснивању центра за четврту индустријску револуцију са Светским економским форумом представља потврду резултата Владе Србије у

пројектима дигитализације, развоју ИТ сектора и еУправе, иновацијaма и улагању у образовање и знање.

Оснивање српског центра представља још један снажан подстицај даљем развоју и ИТ сектора и иновацијама, технолошком препороду и лидерству Србије у овом делу Европе.

У ери четврте индустријске револуције Србија користи своју шансу и постаје регионални технолошки и научни лидер.

На иницијативу премијерке Брнабић, Влада Србије је визионарски 2019. године донела Стратегију развоја вештачке интелигенције, као једна од само 26 земаља у читавом свету која је такву стратегију имала, при чему је циљ успостављање Националне платформе за развој вештачке интелигенције.

Само две и по године пошто је у Крагујевцу постављен камен темељац за изградњу Дата центра, у оквиру њега су пуштени у рад и платформа за вештачку интелигенцију и суперкомпјутер.

Платформа је на располагању нашим иновативним стартап компанијама и научницима како би брзо развијали нове производе вештачке интелигенције.

Извор/Фото: Танјуг




Републички референдум ради потврђивања Акта о промени Устава Р. Србије

Обавештавамо вас да је Народна скупштина Републике Србије донела Одлуку о расписивању републичког референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Републике Србије. Референдум је заказан за 16. јануар 2022. године.

Уколико сте држављанин/држављанка Републике Србије и налазите се на подручју које радно покрива Амбасада Р. Србије у Отави (подручја), имате пријављено пребивалиште у Србији и важећу личну карту или пасош

Р. Србије, можете искористите своје законско право и гласати на референдуму под следећим условима: 

  1. Проверите да ли сте уписани у јединствени бирачки списак на основу ЈМБГ (јединствени матични број грађана) који је уписан у личну карту или пасош, преко сајта Министарства за државну управу и локалну самоуправу (МДУЛС), односно следећег линка: https://upit.birackispisak.gov.rs
     
  2. Уколико провером на наведени начин утврдите да нисте уписани у јединствен бирачки списак неопходно је да уз попуњен образац Захтев за упис у јединствени бирачки списак Р. Србије, копију важећег пасоша или личне карте Р. Србије, доставите и попуњен образац Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству, електронским путем на имeил referendum2022@serbianembassy.ca.
     
  3. Уколико утврдите да сте уписани у јединствени бирачки списак, потребно је да доставите само Захтев за упис у бирачки списак података да ће бирач гласати у иностранству заједно са копијом важећег пасоша или личне карте Р. Србије.
     
  4. Наведено се односи на држављане Републике Србије који живе у Отави и следећим провинцијама:

    - Alberta AB
    - British Columbia  BC
    - New Brunswick NB
    - Newfoundland and Labrador NL
    - Northwest Territories  NT
    - Nova Scotia NS
    - Nunavut  NU
    - Prince Edward Island PE
    - Quebec QC
    - Yukon  YT


    Потребно је да захтеве доставите Амбасади Р. Србије у Отави  на имеил referendum2022@serbianembassy.ca најкасније до 24.12.2021 у 18:00 по локалном времену у Отави (GMT-5).

http://mduls.gov.rs/obavestenja/obavestenje-za-birace-koji-imaju-boraviste-u-inostranstvu-o-ostvarivanju-birackog-prava-na-republickom-referendumu




Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету

2. новембар, 2021

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је битна улога Унеска у заштити и очувању баштине.

Брнабић је, на 41. заседању Генералне конференције Унеска у Паризу, нагласила да су четири драгуља српске средњовековне културне баштине на Космету – Високи Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, очувани захваљујући томе што су уписани на листу угрожене светске баштине, али да је још стотине локалитета и споменика угрожено.

Српска баштина на Косову и Метохији је од немерљиве важности не само за национални идентитет Србије, већ и као део цењене европске и светске баштине, подвукла је она.

Премијерка је указала на приврженост Србије основним принципима Унеска – дијалогу и консензусу, утемељеним у Повељи УН и Уставу Унеска, због чега се ми континуирано залажемо за деполитизацију ове организације.


Извор/Фото: www.srbija.gov.rs




Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову

2. novembar, 2021

"Ваше Екселенције,

уважени делегати,
драга Сара,

На самом почетку, осећам обавезу да се захвалим премијеру Борису Џонсону и Влади Њеног Величанства на изузетном гостопримству.

Имам привилегију да представљам Републику Србију на овом важном месту и на највишем светском форуму који се бави најважнијом темом данашњице – унапређењем климатске свести...


 


Oпширније...
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања 15. октобар 2021. године

15. октобар, 2021

Говор министра спољних послова Србије Николе Селаковића на седници СБУН посвећеној раду УНМИК-а:


Поштовани председниче Савета безбедности,

Уважени чланови Савета безбедности,

Поштовани специјални представниче,

Желим да захвалим генералном секретару Уједињених нација Гутерешу и специјалном представнику генералног секретара и шефу УНМИК Танину на поднетом извештају и напорима који се улажу у спровођење мандата УНМИК. Захваљујем и члановима Савета безбедности на континуираној пажњи коју посвећују питању Косова и Метохије. Република Србија високо уважава активности Мисије Уједињених нација на Косову и Метохији и залаже се за њен што делотворнији рад у складу са резолуцијом Савета безбедности УН 1244 у несмањеном обиму, с циљем изградње и очувања трајног мира, стабилности и безбедности у Покрајини.



Oпширније...
Виртуелни концерт - обележавање 80 година Дипломатских веза Београда и Отаве (Србије и Канаде)

Амбасада Србије заједно са Њ.Е. Дејаном Ралевићем, Амбасадором и музичким уметницима који живе у Канади, обележава 80 година Дипломатских веза Београда и Отаве (Србије и Канаде) виртуелним концертом:

ЛИНК: https://www.youtube.com/watch?v=-SFFUIg5Ew4

ПДФ чланак: СЛОВО број 57 

Срдачно се захваљујемо новинару БЕТЕ - г. Mиломиру Никетићу, сарадници која је помогла да се видео креира - г-ђи Виолети Лалић Зарић, Motion Graphic Design https://www.violetagraphicdesign.ca/ и нашим музичким уметницима:

  1. Химна Републике Србије „Боже Правде”, у извођењу Мартине Говедник.
  2. Душан Сувајац, „Дудун Са - Са”, у извођењу Горана Гојевића.
  3. Aрија за сопран из италијанске опере „Маскирани бал” Ђузепеа Вердија, у извођењу Василисе Атанацковић.
  4. „Нјест Свјат из Опела”, Стеван Ст. Мокрањац, у извођењу Хора Кир Стефан Србин. https://www.facebook.com/kirstefantheserb.ca
  5. „Романса” композитор - Петар Стојановић, у извођењу Ане Дробац (виолина) и Амелиа Фортин (пијано).
  6. Василије Мокрањац, „Шест игара” (одломак), у извођењу Виктора Лазарова.
  7. Инспирисана песмом „Јутрос ми је ружа процветала”, изводи Влада Марс.
  8. „Најлепша звезда”, у извођењу Хора „Кир Стефан Србин”.
  9. „Адађо”, Јохан Себастијан Бах, у извођењу Марие Крстић.
  10. „Токата”, Зоран Христић (1928-2019), у извођењу Катарине Јовић.
  11. Фридрих Демниц, Етидa у Ц Мајору, у извођењу Горана Гојевића.
  12. Марко Тајчевић, „Седам балканских игара" (одломак), у извођењу Виктора Лазарова.
  13. „Вез”, композитор - Ана Соколовић, у извођењу Индие Гаилеј.
  14. „Пала магла”, у извођењу Мартине Говедник.
  15. Миодраг Лазаров Пашу, „Валцер" (одломак светске премијере), у извођењу Виктора Лазарова.
  16. „Русалкина Арија” из опере „Русалка” композитор - Антонин Дворжак, у извођењу Василисе Атанацковић.

 



Oпширније...
15. септембар - Дан српског јединства, слободе и националне заставе

Србија и Република Српска први пут обележавају заједнички празник - Дан јединства Србије, слободе и државне заставе. Слави се 15. септембра, на дан пробоја Солунског фронта 1918. године пред крај Првог светског рата.

У свим општинама у Србији и Републици Српској, тргови и централне улице украшени су државном и државном заставом Републике Србије. Овај празник ће се заједнички прослављати у Србији и Републици Српској и на свим просторима где су Срби широм света, симболизујући јединство српског народа.

Безвременска симболика овог датума огледа се у чињеници да је то дан када је 1918. године, после више од две године, коначно дошло до пробоја Солунског фронта и започео процес ослобођења Србије, који је окончан 1. новембра, у само 45. години. дана.

"У јесен 1918. почео је продор Солунског фронта. Мало је савезничких снага у Првом светском рату могло тада замислити да ће ово бочно ратиште ускоро добити такав значај, те да ће око 62.000 војника државе коју многи више немају чак се веровало да ће одлучити исход победе која је практично окончала Први светски рат “.

Зато вас молимо да 15. септембра разоткријете и машете српском заставом где год да сте.




Састанак са посебним канадским пријатељима Србије

Њ.Е. Дејан Ралевић, Амбасадор Републике Србије у Канади је угостио старе и велике пријатеље Србије, поносне Канађане: амбасадора Џамес Бисета, генерала Андрев Лесли, генерала Луис Мекензи и новинара/ратног извештача Скот Теилора. Поновио је захвалност свима на разумевању, подршци и ширењу истине!
Отава, 9. септембар, 2021

  



УПИС НА СРПСКИ ЈЕЗИК У ШКОЛСКОЈ 2021/22. ГОДИНИ

Драга децо и родитељи,

Elemenatry International & Indigenous Languages Program у оквиру Ottawa - Carleton District School Board организује  програм учења српског језика на даљину (виртуелно) у школској 2021/22. години у периоду од 11. септембра 2021. до 11. јуна 2022. године.
Настава се одвија  суботом од 9.30 до 12.00 сати.

Право уписа имају:
● деца узраста од JK закључно са 8. разредом  из свих школских одбора
Уписнина:
● за децу која живе у Онтарију, програм је бесплатан;
● за децу која живе ван Онтарија, плаћа се уписнина – погледајте детаље на веб страници програма

Формулар за упис и остале информације се налазе на веб страници програма: 

https://ocdsb.ca/cms/One.aspx?portalId=55478&pageId=214038

За сва обавештења можете се обратити инструкторкама српског језика Велиборки и Маји.

Контакти:
veliborka.micic@ocdsb.ca
maja.bujenovic@ocdsb.ca




Информација процесу вакцинације у РС

У Републици Србији се од 24. децембра 2019. године спроводи  вакцинација становништва против корона вируса.

51.7 одсто пунолетног становништва је примило две дозе вакцине, а од 17. августа отпочела је вакцинација трећом, такозваном бустер дозом вакцине, за све оне који су ревакцинисани пре више од шест месеци.

Србија је обезбедила довољан број вакцина и грађани могу изабрати вакцину који ће примити: Фајзер, Синофарм, Спутњук В или Астразенеку.

  • 1. септембар - Институт Гамалеја из Русије одобрио за употребу 550.000 доза вакцине Спутњик В, које су произведене на Торлаку до 13. августа.

Од 550.000 доза – 275.000 компоненте 1 и и 275.000 компоненте 2, спремне су за употребу у Србији, с ознаком произведено у Србији, док ће да ће одлуку о евентуалном извозу донети Влада Србије и председник Републике Александар Вучић.

  • 2. септембар - Отворена ковид болница у Новом Саду, четири месеца након почетка изградње. У питању је трећа ковид болница у Србији, после Батајнице и Крушевца, која jе од 3. септембра почела да прима пацијенте оболеле од коронавируса.
  • 4. септембар - Сировина за производњу кинеске вакцине у Србији стигла је у Београд, а до октобра ће “Хемофарм” производити вакцину за процес тестирања.  Експерти који прате читав процес тестирања и почетак пуњења су стигли у Србију и раде са домаћим стручњацима на припреми.

Након тестирања, у октобру ће започети и пуњење вакцине. План је да се напуни око шест милиона доза до краја године. Те дозе ће бити намењене првенствено грађанима Србије, а ако буде вишак размотриће се и извоз у регион.
*Камен темељац фабрике за производњу кинеских вакцина у Србији биће положен 9. септембра.

Србија је током пандемије показала висок степен одговорности и солидарности дониравши близу милион доза вакцина и планира да, у складу са могућностима, са тим трендом настави.

Реализоване донације:

  • Више 200.000 доза вакцина донирано региону
  • Близу 200.000 грађана региона вакцинисано је у нашој земљи
  • Донирано 100.000 доза Чешкој Републици
  • 50.000 доза вакцина донирано Ирану
  • 40.000 доза вакцина Тунису
  • Током недавне посете министра Селаковића земљама Африке и Блиског Истока донирано 200.000 доза вакцина.



Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, 05.08.2021.

05. август 2021. године

Председник Репулике Србије Александар Вучић присуствовао је обележавању Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“ и поручио да Србија памти!

„Данас, када поново подсећамо себе на оно што се догодило августа 1995. године, на ужасан погром, протеривање више од 250 хиљада Срба, на егзодус и етничко чишћење, ми, истовремено, и коначно, подсећамо себе на то ко смо, шта смо, одакле смо и куда идемо. Хвала вам свима што смо вечерас сви заједно и што показујемо колико волимо свој народ“, рекао је председник Вучић и додао да нећемо заборавити све оно кроз шта су Крајишници морали да прођу.

„За нас то нису само страшне бројке страдалих“, поручио је председник Вучић и нагласио да Србија неће заборавити.

„Никада као данас се није прекрајала историја. Зато хоћу да све нас подсетим не само на оно шта су други нама чинили, не желећи да постојимо, већ и на оно што смо сами себи чинили, баш као да не желимо да постојимо“, казао је председник и напоменуо да никада више не сме да се понови да Србија заборави своје тихе хероје.
Председник Вучић је нагласио да никада више не смемо да покривамо очи, и уши, и уста, пред нечим што јесте био погром и суноврат сваке људскости.

„Правити се да то није тачно, избегавајући да кажемо, злочин је не само према жртвама, него и према нама самима, сваком живом Србину, Крајишнику, према Србији и њеној будућности“, рекао је председник Вучић и подвукао да људи само ако памте могу да се усправе и живе и са собом и са другима без зазора, страха и сумње.
Председник Вучић је истакао да Србија мора да се бори за мир и за колевке са децом, као и да нас заборав поништава и брише и из историје и из будућности, одузимајући нам право на свако сутра.

„Наша мисија је срећна будућност за нас и за ново поколење! Данашња Србија почива на јасном идентитету и на култури сећања“, указао је председник Вучић и подсетио да је урађено све оно што је деценијама запостављано, као и да је снажна Србија постала господар своје судбине.

„Нека је вечна слава српским мученицима који су страдали у „Олуји“ и у свим погромима. Ваша деца су у својој Србији, збринута, вољена и успешна. Мирно спавајте соколови српски, будућност ваше деце је наш завет“, закључио је председник Вучић и захвалио свима који су показали вечерас како се воли своја земља и да Србија памти.

Извор: www.predsednik.rs
Фото: www.predsednik.rs




Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону

2. август 2021. године

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић донео је одлуку којом се расписује јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону.

Увид у расписани јавни позив можете видети на следећим линковима:

www.mfa.gov.rs

www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi




Иницијатива „Отворени Балкан“

Председник Републике Србије Александар Вучић и председници Влада Републике Северне Македоније и Републике Албаније, Зоран Заев и Еди Рама, састали су се 28. и 29. jула у Скопљу, на дводневном самиту иницијативе за регионалну сарадњу, до сада познате под називом „мини-шенген“, за коју је договорено да се убудуће зове „Отворени Балкан“ (Open Balkans).

Председник Вучић је нагласио да је та иницијатива велика идеја започета 2019. године и да показује да смо, у складу са еворпским вредностима и идејама,  у стању да сами водимо рачуна о својој будућности и да узмемо судбину у своје руке.

Конкретно, реч је о иницијативи чији је циљ да у региону успостави четири слободе на којима се темељи ЕУ, односно њено унутрашње тржиште – слободу кретања роба, радника и капитала, те слободу пружања услуга.

Циљ иницијативе је да олакша живот грађанима и побољша животни стандард - ако се успе у њеној имплементацији, председник је најавио да од 1. јануара 2023. године неће бити граница за грађане три земље... 



Oпширније...
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону

Министарство спољних послова Републике Србије расписало је 19. јула 2021. године конкурсе за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону. Конкурси су отворени до 6. августа 2021. године.

Више информација moже се наћи на следећим линковима:

https://www.mfa.rs

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi/.




Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер

22. јул 2021. године

Ми смо се одлучили - наш циљ јесте и остаје ЕУ, истакао је председник Србије Александар Вучић у интервјуу немачком дневнику „Ханделсблату“ и да за Србију не постоји никаква алтернатива, али нагласио и да је Кина важан партнер Србији, а задатак државе да води бригу о интересу својих грађана.

Он је тако одговорио на питање шта ће Србија изабрати када једном буде морала да бира између тесних односа са Пекингом или ЕУ. Вучић је нагласио да Србија жели да постане пуноправна чланица ЕУ...



Oпширније...
Интервју са Њ. Е. Дејаном Ралевићем, Амбасадором Републике Србије у Канади

САН магазин

Разговор водила Љиљана Вујновић-Илић

ПДФ документ...



Oпширније...
САН магазин - чланак 80 година од успостављања дипломатских односа између Београда и Отаве

Приредила Весна Недић:

ПДФ документ ...


Oпширније...
Србија остварила велики успех у области дигитализације

20. јул 2021. године

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на скупу посвећеном дигитализацији и ИТ сектору, који је одржан у Њујорку, да је, откако је постала премијерка, најпоноснија на успех Србије у области дигитализације...



Oпширније...
Вакцинација у Републици Србији

РЕПУБЛИКА СРБИЈА
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА

У Србији је према најновијим подацима дато укупно 5.070.754 доза вакцина против корона вируса.

Број грађана који су примили прву је 2.681.511 (48 одсто), док је обе дозе добило 2.389.243 људи (40 одсто).

Циљ је 50 одсто вакцинисаних до краја јуна.

Наредни циљ је да до јесени буде 60-70 одсто вакцинисаних.

У Београду је првом дозом вакцинисано 52,3 одсто пунолетних грађана, а другу дозу примило је 48 одсто.

Вакцинација без пријаве спроводи се на 225 пунктова у Србији.

Такође, у Србији је могућа и бесплатна вакцинација држављана БиХ и Северне Македоније.

Градовима који имају више од 50 вакцинисаних су: Београд, Прибој, Ниш, Ужице, Мали Зворник, Босилеград, Kикинда, Нови Сад, Сремска Митровица, Kладово, Kуршумлија, Медвеђа, Зрењанин, Сврљиг, Зајечар, Шабац и Сомбор.


* Када су у питању испоруке вакцина, 14. јуна, стигло је још 85.410 доза вакцина компаније "Фајзер"

*11. јуна - Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда одредила је локацију за фабрику кинеских вакцина ''Синофарм'' у оквиру привредне зоне ''Аутопут'', у близини Земун Поља.

Фабрика, у којој ће се прво паковати ''Синофарм'' вакцина, а касније и производити, биће заједничко улагање Србије, Кине и Уједињених арапских емирата. Предвиђен је и погон за производњу ПЦР тестова.

За фабрику ће српска страна обезбедити земљиште и инфраструктуру.

Планирана месечна производња је два милиона доза вакцине.




Постоје услови за бржи развој економске сарадње Србије и Канаде

15. јун 2021.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са амбасадором Канаде у Србији Џајлсом Норманом о билатералним односима двеју држава и сарадњи у области економије, образовања и дигитализације...



Oпширније...
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација

09. јун 2021. године

Поштовани председниче, даме и господо, чланови делегација,

У свом излагању указаћу на неколико актуелних питања која се тичу надлежности Механизма – наиме, могућности издржавања казни изречених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију (МКСЈ) и Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Републици Србији, актуелном праксом онемогућавања превременог пуштања на слободу осуђених, као и обавезе Механизма у погледу заштите осуђених лица...



Oпширније...
Потписан Протокол о сарадњи МСП Србије и Организације српских студената у иностранству

9. јуна 2021. 

Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић потписао је данас са представницима Организације српских студената у иностранству (ОССИ) протокол о сарадњи, којим се, између осталог, предвиђа могућност да известан број наших студената са иностраних универзитета сваке године обави стручну праксу у српским дипломатско-конзуларним представништвима и похађа Дипломатску академију...



Oпширније...
Платформa за дигитализовано конкурисање намењене суфинансирању пројеката

1. јуни, 2021.

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону позива удружења из региона и дијаспоре да се региструју на нову онлајн веб платформу која омогућава дигитализовано конкурисање за све будуће конкурсе намењене суфинансирању пројеката.

https://konkursi.dijaspora.gov.rs




Порука амбасадора поводом отварања изложбе о 80 година дипломатских односа између Београда и Отаве

31. мaj 2021.

Њ.Е. ДЕЈАН РАЛЕВИЋ, амбасадор Републике Србије у Канади

ЛИНК за видео: https://www.youtube.com/watch?v=nPHXmQ945lw




Obeleženo 80 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Kanade

31. maj 2021.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije Nemanja Starović govorio je danas na otvaranju izložbe povodom 80 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Republike Srbije i Kanade, u Arhivu Jugoslavije.

Državni sekretar Starović podsetio je da su bilateralni odnosi Srbije i Kanade uspostavljeni Ukazom, koji je potpisao kralj Petar II Karađorđević i otvaranjem Poslanstva Kraljevine Jugoslavije u Otavi 1941. godine, dodavši da su naša dva naroda i pre formalnih diplomatskih kontakata povezivale podjednako svetle tradicije.

Državni sekretar Starović kazao je da odnosi Srbije i Kanade, uspostavljeni u vremenima velikih izazova, kada su naši narodi pokazivali hrabrost, jedinstvo i solidarnost u borbi za očuvanje zajedničkih civilizacijskih vrednosti, govore o tome da naše dve zemlje i danas mogu biti istinski saveznici.
Državni sekretar ukazao je na kontinuiranu kanadsku podršku srpskom procesu evrointegracija, istakavši da Srbija i Kanada dele svest o neophodnosti očuvanja mira, stabilnosti i bezbednosti, kao i viziju prosperiteta na prostoru Zapadnog Balkana.

Starović je izrazio uverenje da će Kanada prepoznati napor naše strane u konstruktivnom pristupu dijalogu Beograda sa Prištinom, koji se vodi pod pokroviteljstvom EU, gde jasno iskazujemo posvećenost očuvanju mira i bezbednosti.

Takođe, on se osvrnuo i na činjenicu da u Kanadi živi brojna srpska dijaspora, koja predstavlja važan integrativni element i direktnu sponu naših dveju država.
Starović je zaključio da osam decenija diplomatskih odnosa predstavlja osnov za jačanje saradnje, koja se ogleda i u solidarnosti kakvu smo pokazali u borbi protiv krize izazvane pandemijom.
Na otvaranju izložbe govorili su i direktor Arhiva Jugoslavije dr Milan Terzić i ambasador Kanade u Beogradu Džajls Norman, a putem video-veze obratili su se i parlamentarni sekretar Ministarstva inostranih poslova Kanade Robert Olifant, kao i ambasador Republike Srbije u Otavi Dejan Ralević.




Србија - Канада 80 година

Стална изложба у амбасади Републике Србије у Отави










80 година Дипломатскиx односa од успостављања до данас у Архиву Југославије у Београду

На данашњи дан пре 80 година, указом краља Петра II Карађорђевића, успостављени су дипломатски односи између Отаве и Београда.

Позив на изложбу # БЕОГРАД - #ОТАВА: Дипломатски односи од успостављања до данас у Архиву Југославије у Београду # 80годинаСРБЦАН

https://twitter.com/SRBinCanada/status/1398989053878542338




Представљање онлајн конкурса за суфинансирање пројеката

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону позива представнике и чланове удружења из региона и дијаспоре на онлајн конференцију на којој ће представити нови, дигитализовани начин конкурисања за суфинансирање пројеката. Конференција ће се организовати у петак, 28. маја, у 10 часова (по времену у Србији).

https://www.dijaspora.gov.rs/predstavljanje-onlajn-konkursa-za-sufinansiranje-projekata




ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ

(ажурирано 21. маја 2021. године)

Вакцинација (имунизација) у Србији почела 24. децембра (пре него у већини европских земаља). Прву вакцину примила је председница Владе Ана Брнабић. Она је и први премијер у Европи која је примила вакцину.

Србија је трећа држава у Европи, после Британије и Швајцарске која је почела вакцинацију. Масовна вакцинација становништва у борби против Ковида-19 у Србији почела је 19. јануара.

Најпре је вакцину примило медицинско особље, потом је почела имунизација корисника геронтолошких центара, потом су вакцину примили припадници МУП-а, Војске Србије и осталих безбедносних служби, представници медија….



Oпширније...
МОГУЋНОСТ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ У СРБИЈИ

https://www.yumpu.com/xx/document/view/65660519/why-invest-2021-3

https://ras.gov.rs/uploads/2021/05/why-invest-2021-3.pdf




Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“

20. мај 2021. године

У Београду је данас представљена нова услуга Министарства спољних послова „е-Конзулат”, намењена страним држављанима који аплицирају за визу и желе да дођу у Србију да раде.

Том приликом, министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић рекао је да је та услуга један од показатеља доброг развоја наше државе, која, како је истакао, постаје магнет за озбиљне стране компаније, које доводе велики број радника из других земаља да би радили у Србији...



Oпширније...
ПРИЛИКА ЗА УЛАГАЊЕ У АУТОМОБИЛСКУ ИНДУСТРИЈУ У СРБИЈИ

РАС Веб Сајт - публикације:
https://www.yumpu.com/en/document/view/65634871/automotive2021-small
https://ras.gov.rs/publikacije

Брошуре - РАС Аутомобилска индустрија Србије 20.20
https://ras.gov.rs/uploads/2021/05/automotive2020-small.pdf


РАС Аутомобилска индустрија Србије 20.20 20.20 - Брошура  (pdf)




ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ


(ажурирано 7. маја 2021. године)

Вакцинација (имунизација) у Србији почела 24. децембра (пре него у већини европских земаља). Прву вакцину примила је председница Владе Ана Брнабић. Она је и први премијер у Европи која је примила вакцину...



Oпширније...
Зашто улагати у Србију, брошуре Развојне агенције Србије

      

                          

 

Зашто улагати у Србију
РАС брошуре Развојне агенције Србије (линк пдф)




ИНВЕСТИРАЊЕ У СРБИЈУ Е-СЕКТОР

Добродошли у електронски сектор Инвестирање у Србију. Веома атрактиван и перспективан за инвеститоре:

Енглеска верзија:

https://ras.gov.rs/uploads/2021/04/ras-electronics-small.pdf

https://www.yumpu.com/en/document/view/65575438/ras-electronics-small




Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду

29. април 2021.

Програм за повезивање за српском дијаспором "Тачка повратка", уз подршку Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Владе Републике Србије, обезбедио је посебан термин за вакцинацију српских држављана из дијаспоре.
Држављани Србије који живе у иностранству моћи ће да се вакцинишу 15. маја у Београду, а пријаве за имунизацију доступне су на сајту удружења Тачка повратка https://tackapovratka.rs/poziv-za-vakcinaciju-dijaspore.

Пријаве су отворене до петка, 30. априла у 23.59 часова и свако ко се пријави добиће потврду о термину вакцинације као и о тачном времену када треба да се појави на Београдском сајму.

Држављани Србије из дијаспоре моћи ће да бирају између вакцина „Фајзер”, „Синофарм” и „Спутњик Ве”, док ће другу дозу примити на Београдском сајму 5. јуна.

Позив се односи искључиво на држављане Србије који живе у иностранству.

https://www.mfa.rs/mediji/vesti/vakcinacija-drzavljana-srbije-iz-dijaspore-15-maja-u-beogradu




ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ

(ажурирано 26. априла 2021. године)

Вакцинација (имунизација) у Србији почела 24. децембра (пре него у већини европских земаља). Прву вакцину примила је председница Владе Ана Брнабић. Она је и први премијер у Европи која је примила вакцину...



Oпширније...
ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ

(ажурирано 23. априла 2021. године)

Вакцинација (имунизација) у Србији почела 24. децембра (пре него у већини европских земаља). Прву вакцину примила је председница Владе Ана Брнабић. Она је и први премијер у Европи која је примила вакцину.

Србија је трећа држава у Европи, после Британије и Швајцарске која је почела вакцинацију...



Oпширније...
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ

21. април 2021. године 

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас путем видео линка са представницима делегације Међународног монетарног фонда коју предводи шеф Мисије, Јан Кејс Мартејн. Саговорници су закључили да основни циљ Србије остаје да сачува тешко стечену репутацију фискално сигурне земље, као и да надстави са одговорном фискалном политиком како јавни дуг не би прешао ниво од 60 одсто БДП-а, чиме Србија одлучно наставља да ради на даљем расту економије...



Oпширније...
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу

20.04.2021.

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је данас регионалног директора Светске здравствене организације за Европу др Ханса Клугеа, са којим је разговарао о сарадњи у борби против пандемије Ковид-19, као и о сарадњи на унапређењу здравствене заштите у нашој земљи и другим заједничким активностима...



Oпширније...
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији

19.04.2021.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић разговарала је данас са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу Хансом Клугеом о епидемиолошкој ситуацији и току имунизације грађана у Србији...



Oпширније...
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу

13. април 2021. године

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је констатовао да Приштина упорно истрајава у кампањи мржње против српског народа, што се најдрастичније види у неаргументованим оптужбама за масовна силовања и геноцид.

Селаковић је, на седници Савета безбедности УН на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, истакао да су очигледни напори привремених институција на KиМ да створе наратив о масовним силовањима Албанки, те да се за ту сврху користе пропагандни методи и лажи.

„Јасно је да је жртава било на свим странама у сукобу, као и да наша страна располаже доказима о бројним српским жртвама. Али предуслов за остваривање заштите права које има свака појединачна жртва јесте рационалан и аргументован приступ“, казао је Селаковић, одговарајући на клевете представнице Приштине.

Селаковић је истакао да, наспрам тврдњи политичара из Приштине о 20.000 силованих Албанки, стоје подаци Комисије за верификацију и признавање статуса жртава сексуалног насиља на Косову и Метохији, које имају информације о 912 силованих особа, међу које, међутим, нису убројане Српкиње жртве насиља.

Опширније...



Oпширније...
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи

13. април 2021. године

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић упозорио је, на седници Савета безбедности Уједињених нација, да политички екстремизам међу Албанцима на КиМ не губи на снази, већ да напротив, постаје све јачи.

Селаковић је, на седници на којој је разматран Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а, подсетио да обавеза формирања Заједнице српских општина није испуњена већ 2.917 дана и да се заправо, 19. априла навршава пуних осам година откако је постигнут договор у Бриселу, а да Приштина и даље одбија да испуни своју обавезу и омогући формирање ЗСО.

Министар је подсетио и да је садашњи председник владе привремених институција самоуправе у Приштини више пута претио уједињењем самопроглашеног Косова и Албаније, као и да му је дијалог са Београдом ниско на листи приоритета.

Како је указао, крајње је време да албански лидери у Приштини покажу одговорност у испуњавању преузетих обавеза, али и искрену посвећеност постизању компромисног решења и изградњи међусобног поверења.

Oпширније...



Oпширније...
On-line апликација за подношење захтева за издавање визe Д

Израда On-line апликације за подношење захтева за издавање визe Д налази се у завршној фази и након њеног пуштања у рад подносиоци захтева за Д визу, по основу запошљавања, моћи ће да електронским путем попуне захтев и приложе потребна документа и доказ о уплаћеној такси, што ће странкама олакшати процедуру подношења захтева и допринети ефикасности самог поступка.




Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији, 24. март 2021.

Председник Републике Србије Александар Вучић обратио се поводом обележавања Дана сећања на страдале у НАТО агресији.

„Ваша светости, поштовани председавајући Председништва Босне и Херцеговине, поштовани председници Народних скупштина Републике Србије и Републике Српске, поштовани председници влада Републике Србије и Републике Српске, уважени министри обеју влада, драги гости и пријатељи, представници српског народа из Црне Горе, Северне Македоније, Хрватске, хвала вам што смо и вечерас сви заједно и што је српски дух несаломив и непобедив.

Једно дете дневно и мало више од тога. То је она нajтежа, намучнија и најболнија бројка НАТО агресије из 1999. године. Убијено, заустављено, без икакве своје кривице, никакав  грех нису починили, без права на одбрану, и без права на правду, без права на живот.

Нико никада није одговарао за овај злочин, злочин већи од злочина. Нико за 2500 убијених цивила, али и војника и полицајаца који су криви само зато што су чували, штитили себе и своја огњишта. Нико никада није одговарао за више од 6000 рањених.

Објаснити то, ни данас, 22 године после агресије, није могуће, не постоји, и поред свег труда, универзално оправдање, нема разлога, нема смисла, а остала су само, као вечни грех, имена.

Опширније...



Oпширније...
22. годишњица од почетка НАТО агресије на Југославију 24.3.-10.6.1999

Данас је први дан од најтужнијих дана које је Србија (у то време још увек у Југославији) прошла. Нема оправдања за овај чин НАТО-а и његових чланова који су учествовали у „Милосрдном анђелу“ (?!)
https://twitter.com/SRBinCanada/status/1374679220622917633

Данас обележавамо 22. годишњицу почетка НАТО агресије на Федералну Републику Југославију.
Опраштамо, али никад нећемо заборавити.

Video: https://twitter.com/MFASerbia/status/1374636101701361670




Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствововао је данас обележавању Дана сећања на 17. март 2004. године – Погром на Косову и Метохији. Он је рекао да је пре тачно 17 година на КиМ почињен погром, а погром превазилази све остале злочине.

„Можда постоји време у којем смо немоћни да спречимо неправду, али никада не сме да постоји време да се против неправде побунимо, ове речи Елија Визела, некадашњег логораша, нобеловца, обавезују нас заувек да против злочина не ћутимо, ко год да га је и зашто починио“, поручио је председник Вучић и додао да смо запамтили и научили сваку лекцију у којој смо били губитници, сваку у којој смо били неми на сопствене жртве, сваку у којој смо били спремни да заборавимо.
 
„Србија данас више није слаба, нити земља губитника, не прети, али и не заборавља, спремна је на разговоре, али не и понижење. Србија, баш као и сви други има право да брине о свом народу, његовој сигурности и добробити. Право на живот је основно људско право и ми ћемо га увек бранити“, рекао је председник Вучић.

Председник Вучић је казао да погром превазилази све остале злочине, јер је он, не само чин, већ намера, политика, предумишљај да се неки крај, нека земља, насилно очисти од припадника других нација и вере.

„Немамо права да то прећутимо“, поручио је председник Србије и истакао да имамо обавезу да будемо победници без крви и рата, најбољи у економији, здравству, спорту, образовању и свему осталом што чини развој и напредак.

„Желимо исто и другима да се баве собом и буду успешни, јер смо свесни да је злочин алатка губитника, а победницима то није потребно, они памте, али опраштају и иду даље, док се губитници врте у истом зачараном кругу. Ми Срби то више нећемо да будемо, хоћемо будућност, у којој ћемо да памтимо, али из које нећемо да се враћамо. Знамо шта се дешавало и то називамо правим именом,“ закључио је председник Вучић.

Фото: Димитрије Гол




Република Србија у месецу Франкофоније 2021

Република Србија као придружени члан ОИФ-а, заједно са читавом заједницом француског говорног подручја широм света, прославља "Република Србија у месецу Франкофоније". За све љубитеље српске културе и француског језика, Министарство културе и информисања Републике Србије припремило је обиман програм и Амбасада Републике Србије вас позива да откријете разноликост и богатство српске културе на француском.

Република Србија у месецу Франкофоније_2021.pdf


 



Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас да је борба против свих облика криминала у врху приоритета Владе Србије и неизоставан сегмент процеса придруживања ЕУ.

„То је и наша морална обавеза, како би генерацијама иза нас оставили један бољи свет“, рекао је Селаковић учествујући видео-линком на 14. Конгресу УН о спречавању криминала и кривичном правосуђу, који се одржава у Кјоту.

Министар Селаковић истакао је да је Србија као циљ поставила сузбијање високотехнолошког криминала, трговине људима, тероризма и илегалне миграције у „Другој националној процени претњи од тешког и организованог криминала“ из 2019. године.

Шеф српске дипломатије указао је да је наша земља благовремено успоставила нормативни и институционални оквир којим је уредила спречавање злоупотребе у тој области, као и да је основано Посебно тужилаштво за високотехнолошки криминал, посебно одељење суда и посебна полицијска јединица.

Србија се, како је нагласио министар, на плану борбе против корупције води постулатима Конвенције УН против транснационалног организованог криминала и Конвенције УН за борбу против корупције.

Селаковић је издвојио напоре Агенције за спречавање корупције, као независног државног органа, у заштити јавног интереса, изградњи индивидуалног и институционалног интегритета, јачању транспарентности и одговорности јавне управе.

„Снажно осуђујемо све форме тероризма, укључујући екстремизам и радикализам, и залажемо се за њихово потпуно искорењивање, спроводећи ту и релевантне резолуције и конвенције УН и Глобалне антитерористичке стратегије УН“, истакао је шеф српске дипломатије.

За ефикасну и успешну борбу против ових комплексних феномена, каже Селаковић, од пресудне важности је изградња капацитета наших друштава и држава, уз размену искустава на регионалном и глобалном нивоу.

Селаковић је захвалио јапанском амбасадору Хикихари на вештини вођења преговора на усаглашавању Кјото декларације и њеном усвајању, која је, како је истакао, важан показатељ посвећености креирању и очувању институционалног оквира за превенцију криминала као једног од главних предуслова у промоцији циљева одрживог развоја.

„Давне 1970, када је Јапан први пут био домаћин овог скупа, показали смо снажну политичку вољу да на проблем укажемо. Данас морамо ту вољу и решеност да реафирмишемо и конкретизујемо опипљивим потезима“, рекао је шеф српске дипломатије.

08. март 2021. године




Промоција Републике Србије као повољне дестинације за пословање и инвестирање

Више детаља >>>


 


Oпширније...
Вакцинација против корона вируса у Србији

Србија већ више од месец дана вакцинише своје становништво у борби против Ковида-19.  Масовна вакцинација почела је 19. јануара.

Грађани се пријављују путем еУправе или телефонски – путем контакт центра, након чега добијају поруку о термину вакцинације.

Грађани могу да изаберу вакцину коју желе да приме, а доступне су: „Фајзер-Бионтек“, кинеска „Синофарм“, руска „Спутњик Ве“ и „АстраЗенека“.

*21. фебруара у Србију је стигло  150.000 вакцина „АстраЗенека“, које су од 23. фебруара доступне на сваком пункту за вакцинацију. (Србија је прва земља на Балкану која има ову вакцину).

Србија уз Уједињене Арапске Емирате је трећа земља која на располагању има више од три вакцине.

Према броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије, а према броју ревакцинација на милион становника наша земља је прва у Европи. После Србије су Малта и Исланд.
*Србија на милион становника има 181.000 вакцинисаних.



Oпширније...
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније

 

У Министарству спољних послова Републике Србије данас је одржан први састанак интерресорне Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније, чији је председник министар спољних послова Никола Селаковић.

Одлука о образовању Радне групе је усвојена на седници Владе Републике Србије, 18. фебруара 2021. године, а циљ њеног оснивања је одређивање циљева Србије у оквиру сарадње са Међународном организацијом Франкофоније, као и њихово ефикасно и орочено испуњавање.

Фокус Радне групе је на унапређењу наставе и употребе француског језика, посебно имајући у виду да Република Србија има намеру да постане пуноправни члан ове организације, како је то рекао шеф српске дипломатије Никола Селаковић на Министарској конференцији Франкофоније, одржаној 25. новембра 2020. године.

Министар Селаковић је, поздрављајући учеснике данашњег састанка, истакао да је примарни циљ Радне групе да добра воља и спремност Србије за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније буде преточена у конкретне активности, како би наша земља што ефикасније и уз мерљиве резултате наставила пут ка пуноправном чланству.

На састанку је, између осталог, разматран и предлог мера за унапређење сарадње Србије са Међународном организацијом франкофоније које је формулисала Група франкофоних амбасадора у Србији.

У радној групи су представници Министарства спољних послова, Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства културе и информисања, Министарства омладине и спорта, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства заштите животне средине, Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарства за бригу о породици и демографију, Министарства за европске интеграције и Националне академије за јавну управу.


Београд,
26. фебруар 2021. године




Селаковић: Неумесан предлог извештаја Виоле фон Крамон

Предлог извештаја Европског парламента, усвојен пред његовим Спољнополитичким одбором, на недопустив и неумесан начин позива државе ЕУ које нису признале једнострано проглашену независност наше јужне покрајине да промене мишљење.

Европска унија, иако већина њених чланица признаје самопроглашено Косово, као кровни политички ентитет годинама уназад настоји да макар формално задржи позицију статусне неутралности, а апел известиоца Европског парламента Виоле фон Крамон упућен групи од пет држава да признају самопроглашено „Косово“ јесте флагрантно одступање од досадашње политичке праксе Брисела.   

Подсећам да се и дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ одвија уз поштовање принципа статусне неутралности, и да је то предуслов да се до било каквих трајних и одрживих решења дође.

Сматрам да је, најблаже речено, недипломатски, а за преговарачки процес Београда и Приштине некорисно, то што је Спољнополитички одбор Европског парламента допустио да се лична лобистичка иницијатива госпође Виоле фон Крамон преточи у нешто што треба да буде званични документ институције ЕУ. 

Очекујем да институције ЕУ тиме што ће остати на позицији статусне неутралности дају шансу дијалогу Београда и Приштине, и да не буду део проблема, већ део решења када је реч о стабилизацији прилика на Западном Балкану.

https://mfa.gov.rs/mediji/saopstenja/saopstenje-ministra-spoljnih-poslova-republiek-srbije-nikole-selakovica




Срећан Дан матерњег језика

Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону покреће кампању за очување српског језика, поводом Међународног дана очувања матерњег језика 21. фебруара.

https://www.youtube.com/watch?v=lXhUUPBMZGY&feature=emb_title




Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског


Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве на свом заседању 18. фебруара 2021. године у Спомен храму Светог Саве у Београду изабрао је Његово Високопреосвештенство Митрополита загребачко-љубљанског др Порфирија за Патријарха српског.

Одмах после избора служено је благодарење и произнесено многолетствије Архиепископу пећком, Митрополиту београдско-карловачком и Патријарху српском господину Порфирију. Звона на храму Светог Саве на Врачару огласила су се неколико минута пре 16 часова означавајући да је изабран 46. Патријарх српски.

Новоизабрани Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски господин Порфирије (Перић) рођен је 22. јула 1961. године у Бечеју од оца Радивоја и мајке Радојке. На крштењу је добио име Првослав. Основну школу је завршио у Чуругу, а Змај-Јовину гимназију у Новом Саду. Замонашен је по чину мале схиме од свог духовног оца, тада јеромонаха др Иринеја (Буловића), у манастиру Високи Дечани, на Томину недељу 1985. године.

Опширније...


Oпширније...
Председник Вучић примио је акредитивна писма новоименованог амбасадора Канаде

Председник Републике Србије Александар Вучић примио је акредитивна писма новоименованог амбасадора Канаде Џајлса Нормана и пожелео му добродошлицу, истакавши да на дужност у Београду ступа у години када Србија и Канада обележавају значајан јубилеј – 80 година од успостављања дипломатских односа.

Председник Вучић и амбасадор Норман су констатовали да је јубилеј уједно и прилика за јачање политичког дијалога и подстицај за развој партнерства и српско-канадских веза у свим областима.

Председник Вучић је изразио задовољство што се повећава прилив канадских инвестиција, јер то значи да се српско тржиште показало као добро место за улагање. Он је изразио наду да ће, осим рударства и енергетике, и друге привредне области бити занимљиве канадским привредницима. Такође је рекао да бисмо у Србији могли да користимо искуства Канаде у заштити животне средине.

Двојица саговорника су изразили наду да ће ускоро бити отворена директна ваздушна линија између Београда и Торонта, која би допринела не само унапређењу економских односа, већ и бољем повезивању грађана Србије и Kанаде. Они су, тим поводом, истакли да је и српска заједница, која живи на канадском тлу, важан мост између двеју земаља.

Председник Вучић је такође изразио захвалност за подршку коју Kанада пружа европском путу Србије, нагласивши да наша земља озбиљно приступа реформама, посебно у области владавине права.

Амбасадор Норман је поздравио залагање Србије да се до решења питања Косова и Метохије дође дијалогом.

Aмбасадор Норман je изразио уважавање за начин на који српске власти успешно одговорају на изазове пандемије. Tакође je упознао председника Вучића са плановима за производњу вакцинe, коју су развили канадски стручњаци.


Београд,
17. фебруар 2021. године




Илуминација Нијагариних водопада у бојама српске тробојке

Срећан Дан државности Србијо! 

Амбасада Србије Републике Србије - Тwitter - https://twitter.com/dejan_ralevic




Видео порука амбасаде Републике Србије поводом Дана државности!

Aмбасада Републике Србије у Отави -Youtube: https://www.youtube.com


Aмбасада Републике Србије у Отави -Twitter: https://twitter.com/SRBinCanada




Осветљавање Нијагариних водопада у бојама српске тробојке - Дан државности Србије

Линк за гледање уживо 15. фебруара, 2021 у 22:00 часа

https://www.cliftonhill.com/niagara-falls/livecam




Срећан Дан државности Републике Србије!

Порука Министарства спољних послова поводом Дана државности Републике Србије!

http://youtu.be/exMFGdvuetQ 




НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ПРИВРЕДИ И ГРАЂАНИМА

Влада Србије је у фебруару 2021. усвојила нови, трећи пакет економских мера помоћи вредан 249 милијарди динара. Укупна вредност сва три пакета је 953 милијарде динара, односно приближно осам милијарди евра.

Овим пакетом мера, за разлику од прва два, укључена су и велика предузећа која такође трпе последице пандемије.

Како је навела председница Владе РС А. Брнабић, он ће помоћи да се смање негативне последице вируса корона, да људи сачувају радна места, да привреда не изгуби „кисеоник“, али и да грађани преживе ова тешка времена.

Наша земља је за досадашње економске мере за ублажавање последица COVID-19 добила похвале од ММФ-а, Светске банке и других институција. Србија тиме показује да је јака и стабилна држава и да грађани и привреда могу да рачунају на њу у најтежим тренуцима.

Председница Владе А. Брнабић и министар финансија Синиша Мали су на представљању ових мера истакли да се држава борила на два фронта – здравственом и привредном и да је на оба постигла феноменалне резултате.

Србија је у 2020. години имала пад БДП-а од само један одсто, што је био најбољи економски резултат у Европи.

Плате и пензије, као и запосленост, наставили су да расту. Просечна плата у новембру износила је 518 евра, док је инфлација остала стабилна и износила 1,6 одсто.

Прошле године регистровано је за 50.500 више запослених, док се стопа јавног дуга најмање увећала у односу на готово све европске земље. Код нас је он и даље испод 60 одсто, то јест 56,8 одсто БДП-а.

Када је у питању буџет за 2021. годину, бројке из јануара су много боље него што се очекивало, јер је уместо планираног дефицита у буџету од 13,4 милијарде динара, остварен суфицит од 13,3 милијарде динара.

Током 2020. године, када је читава светска привреда трпела, наша индустријска производња је била за 0,4 одсто већа него у 2019. години. Порастао је и извоз, који је износио 17,5 милијарди евра, док је у 2019. години био 17,1 милијарду евра.

Трећим пакетом помоћи обухваћено је додатних 300.000 запослених у великим предузећима, што уз 1.050.000 предузетника и запослених у микро, малим и средњим предузећима, значи да помоћ може да користи укупно 1,4 милиона запослених у приватном сектору.

Директну подршку државе у висини од једног и по минималца добиће укупно 1.505.093 предузетника и запослених у микро, малим, средњим и великим предузећима у нашој земљи, а пакет укључује и новчану помоћ грађанима. Мера која се тиче исплате минималца ступа на снагу од 1. марта, прва исплата биће у априлу, друга у мају и трећа у јуну. Она не укључује банке и финансијске институције.

Поред једног и по минималца, подршку у висини од још једног пуног минималца добиће угоститељи, туристичке агенције, лиценцирани туристички водичи и пратиоци, хотели, одмаралишта и рент-а-кар агенције.

Градски хотели добиће још једну врсту директне подршке државе у висини од 350 евра по индивидуалном лежају и 150 евра по смештајној јединици. Ту врсту помоћи градски хотели су имали и крајем прошле године.

Директну подршку добиће и сектор превозника путника и друмског саобраћаја и аутобуских станица, а која подразумева 600 евра по аутобусу у периоду од шест месеци.

Како би се очувала ликвидност приватног сектора, држава је одлучила да продужи постојећу гарантну шему, а биће успостављена и нова гарантна шема за подршку најугроженијим предузећима.

Јануарске пензије су увећане за 5,9 одсто, по швајцарској формули, а 1,7 милиона пензионера добиће и једнократну помоћ од 50 евра и још 60 евра, као и остали пунолетни грађани.

Укупно ће помоћ од 60 евра добити 6.118.911 пунолетних грађана, а та мера ће се спровести кроз две уплате, у мају и новембру.
 



ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ

Србија већ више од месец дана вакцинише своје становништво у борби против Ковида-19. Масовна вакцинација почела је 19. јануара.

Грађани се пријављују путем еУправе или телефонски – путем контакт центра, након чега добијају поруку о термину вакцинације.

У Србији, грађани могу да изаберу вакцину коју желе да приме, а у доступне су три вакцине – „Фајзер“, кинеска „Синофарм“ и руска „Спутњик Ве“.

Србија је и даље на другом месту у Европи по стопи вакцинисаних на милион становника и по броју вакцинисаних на 100 становника. Испред Србије је само Велика Британија.

Србија је на 5. месту у свету по броју укупно вакцинисаних, a на шестом месту у свету смо по броју издатих вакцина на 100 становника у протеклих седам дана.

Председник Србије Александар Вучић објавио је да је добио потврду да ће Србија пре почетка марта обезбедити још милион вакцина против вируса корона.

Прве количине „Фајзерове“ вакцине у Србију су стигле 22. децембра.

Србија је од Кине добила милион доза „Синофарм“ вакцина које су стигле 16. јануара.

У Србију је 29. јануара стигло 40.000 доза руске вакцине „Спутњик Ве“. Током фебруара и марта очекује се да ће бити испоручене и остале количине, од укупно два милиона доза руске вакцине.

9. фебруара у Србију је стигао и нови контингент од 50.000 вакцина „Спутњик Ве“ из Русије.

Такође, јуче су у Србију стигли и руски експерти, који су са српским стручњацима разговарали како да се што пре отпочне производња руских вакцина у Србији. Посетили су Институт Торлак како би проценили технолошке и кадровске капацитете Института за производњу вакцине „Спутњик Ве“.

Председник Вучић недавно је истакао да ће наша земља уложити у нове погоне, нову опрему која би задовољила све стандарде, а са циљем да се вакцина производи код нас. Вакцина „Спутњик Ве“ из наше земље била би дистрибуирана у регион, али и у земље Европе.

Дана 10. фебруара у Србију је стигло још 500.000 кинеске вакцине „Синофарм“.

Председник Србије Александар Вучић  изјавио је да је обезбеђено да 15. и 22. фебруара  стигне још 88.000 доза „Фајзер“.

До краја фебруара у Србију стиже и 120.000 до 150.000 „АстраЗенека“, за шта је потписан уговор и чека се званична потврда произвођача.

До краја фебруара Србија ће имати два милиона вакцина, којима ће бити вакцинисано милион грађана.

До сада вакцину је примило 636.119 људи (не рачунајући број ревакцинисаних,  иако је почела и масовна ревакцинација - 83.262), а пријавило се више од 950.000 хиљада. (подаци од 11. фебруара)

Најпре је вакцину примило медицинско особље, потом је почела имунизација корисника геронтолошких центара, потом вакцину су примили припадници МУП-а, Војске Србије и осталих безбедносних служби, представници медија….

Просечна старост имунизованих у Србији 65,4 године, а нешто је нижи проценат у великим градовима између 62,8 и 63 године.


*За 11. фебруар је било планирано да Србија Северној Македонији уручи 8.000 вакцина али је одложено за који дан услед неопходности набављања додатне техничке документације.



Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана

Председник Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствовао је приказу способности дела јединица Војске Србије у касарни „Растко Немањић“ у Панчеву и том приликом поручио да је Србија увек спремна за наставак дијалога са Приштином под покровитељством ЕУ, али и поштујући став САД, као и ставове Русије и Kине.

Председник је рекао да ће пре ставити „главу на пањ“, него да потпише било какав папир са признањем и подсетио да је то већ једном одбио у Вашингтону, где су постојале две верзије споразума.

Навео је да је одмах повукао своју делегацију, да је америчкој делегацији рекао да Србија такав споразум неће потписати и поручио да ће Србија увек настојати да води мирне разговоре како би сачувала мир, али да неће дозволити да је понижавају.

Председник Србије захвалио је на писму-честитки америчком председнику Џоу Бајдену поводом предстојећег Дана државности, у коме се поред уобичајеног истицања посвећености унапређењу економске сарадње, регионалне стабилности и демократских вредности, недвосмислено позива на међусобно признање Србије и „Косова“ као последице.

Опширније...


 


Oпширније...
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије

Спољнополитичке позиције Србије се разумљиво прилагођавају новонасталим околностима на међународном плану, међутим наши спољнополитички приоритети су већ дуже време непромењени. Први и најважнији интерес нам је очување добросуседских односа и стабилности и мира у региону, и са тим у вези изналажење мирног и праведног решења за проблеме на Косову и Метохији, каже у интервјуу за „Политику“ министар спољних послова Србије Никола Селаковић.

Наш трајни интерес је и пуноправно чланство у Европској унији, јер то је тип друштва којем тежимо. На билатералном плану, наш циљ је учвршћивање веза са традиционалним пријатељима, са Руском Федeрацијом и НР Кином, као и градња нових партнерских односа са САД. Један од најважнијих задатака наше спољне политике је и унапређење положаја и заштита права и идентитета нашег народа у региону, као и пружање разних видова подршке Србима у дијаспори. Све су то веома важни и врло често комплементарни циљеви, истиче Никола Селаковић.

Опширније...



Oпширније...
Конкурс за суфинансирање пројекта у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години

 

Министарство културе и информисања Републике Србије расписало је конкурс за суфинансирање пројекта у области превођења репрезантативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години који ће бити отворен од 19. јануара до 9. марта 2021. године. О детаљима конкрса можете прошитати на следећем линку:

https://www.kultura.gov.rs/konkurs




Вучић: Србија по расту прва у Европи

Председник Србије Александар Вучић истакао је да је Србија по привредном расту прва у Европи, што ће бити формално потврђено крајем марта, а све то је било могуће захваљујући реформским мерама које су предузете од 2014. године, те брзим отварањем земље после првог таласа корона вируса.

Председник је истакао да је Србија у првом кварталу имала раст од 5,2 одсто, док је еврозона била на минус 3,2 одсто, у другом кварталу Србија је имала раст од минус 6,3 одсто, док је еврозона имала минус од 14,7 одсто, а у трећем кварталу, када је еврозона имала минус од 4,3 одсто, Србија је имала само минус 1,4 одсто.
Вучић је навео да је Црна Гора, на пример, имала у трећем кварталу чак минус 26 одсто.

Такође, председник је нагласио да су у нашој земљи грађене и обновљене болнице, те да су две болнице изграђене за само четири месеца.

Рекао је да се држава борила да набави респираторе, маске, рукавице, скафандере, лекове, све што је било потребно и указао је да се ради на 10 општих болница широм Србије, додајући да су све то биле велике ствари које су могуће само на основу успеха реформи из 2014, доношењем Закона о раду, који је донео одличне резултате и мерама фискалне консолидације.

„Ово су резултати које Србија никада није имала. Kада је Србија била прва у Европи по стопи раста? Добићемо 31. марта резултате да се потврди да је Србија број један у Европи. То све је било могуће захваљујући људима који су веровали у тешке промене“, рекао је Вучић.

Према његовим речима, ове године ће се у Србији чак шест аутопутева радити у исто време, а с тим у вези, напоменуо је да је Бугарска најавила да ће до краја године завршити аутопут од наше границе до Софије, након чега ће моћи аутопутем да се иде до Истанбула, што је јако важно како би саобраћај ишао преко наше земље.

Вучић је нагласио да је у 2020, тзв. години короне, наша земља имала нето прилив директних страних инвестиција од 2,9 милијарди евра нето, а бруто три милијарде, што значи да су многе стране компаније попут Тојо тајерса, Бојсена, ЗТФ-а, Бросеа и у години кризе улагале у Србији.

Председник је рекао да Србија има највеће просечне плате у региону, од 511 или 512 евра, као и да ће већ у фебруару, због јануарског повећања, тај просек бити 535 или 536 евра, као и да је само у Београду у последњих седам година просечна плата скочила за 180 евра или за 40 одсто.

Kаже да смо пре били четврти по платама у региону, док смо данас и званично први, као и да ће разлика у односу на друге земље све брже да се повећава, а истиче да у Србији запосленост расте, као и да нам се стопа јавног дуга најмање увећала у односу на готово све европске земље. То илуструје подацима да је у Италији јавни дуг скочио на 156 одсто, у Немачкој 87 одсто, Француској 114 одсто, у Хрватској на 88 одсто, а у Србији је 57 одсто.

Председник Србије најавио је да ће до Сретења, 15. фебруара, бити донет додатни пакет помоћи привреди, а како је објаснио, то ће бити нова инјекција за компаније, привреду, предузетнике, мала, средња и велика предузећа, што је, како је рекао, 1.052.000 људи који су обухваћени тим системом.

Вучић је прецизирао да ће то највероватније бити помоћ у виду исплате два или три пута по пола минималца, биће и секторске помоћи за туризам, за хотелијере, туристичке агенције, водиче, за аутобуске превознике, са још пола минималца.

Председник је додао да ће настојати да се продуже и гарантне шеме, које су се одлично показале, са 1,5 милијарди, а овог пута би преко тог система, могло да буде обезбеђено још два пута по 500 милиона.

Вучић је рекао да се за седам дана очекују први договори са ДФЦ-ом вредни 300 до 400 милиона долара.

Такође, навео је да ће држава настојати да додатно помогне и пензионерима, поред повећања пензије од 5,9 одсто, колико ће добити у фебруару, када приме јануарску пензију, а додао је да би симболично, пензионери до марта требало да добију пакете са витаминима Ц, Д и цинком, што су, према речима председника, ситнице, али показују део бриге државе да се избори за здравље.

Председник је најавио да ће се у наредних седам до осам дана завршити преговори и око набавке кинеске вакцине, након што су у Србију стигле прве количине Фајзерове и Спутњик В вакцине и указао да је кинеска вакцина изузетно квалитетна, али да је вероватно и најскупља, те да је зато писао кинеском председнику и замолио за попуст за нашу земљу.
Вучић је захвалио Американцима што су одлучили да продају вакцину нашој земљи и напоменуо да је нико у региону, осим мале количине коју је добила Албанија, није добио сем Србије.

Истакао је да се наша држава ослањала на себе и сопствене снаге и да је наш државни врх негде предосећао да ће вакцине у оквиру европског Kовакс плана стићи касно.

Председник је одбацио тврдње о лошим резултатима Србије у борби против короне и навео да наша земља има најмању смртност од короне у региону.

Он је изнео податке да је Словенија на 100.000 становника имала 144 смртна случаја, Северна Македонија 126, БиХ 123, Бургарска 115, Црна Гора 115, Мађарска 110, Хрватска 107, Румунија 85, а Србија 51.
"Стопа смртности у региону је: Бугарска 3,9. Бих 3,7, Мађарска 3,11, Северна Македонија 3,03, Румунија 2,48. Словенија 2,15, Хрватска 1,99, а Црна Гора, 1,4, а Србија 1,0. То се види на графиконима и ту нема лажи, нема преваре", истакао је председник.

Он је рекао да ће се држава борити за вакцине, те да је једино Србија, на Западном Балкану, добила значајне количине цепива, уз нешто мало које је добила Албанија, а додао је да се за један дан, од када је почела пријава грађана за вакцинацију, пријавило чак 63.000 људи.

Вучић је изразио уверење да нас чека боља година од претходне, а верује и да ће, уз вакцинацију грађана, бити побеђен корона вирус.

Београд,
12. јануар 2021. године




Порука Министра Селаковића

Нека Србија и Република Српска наставе да живе у слози и љубави и нека се између нас нико више не дрзне да поставља баријере и препреке, тамо где треба да стоје мостови и испружене братске руке.

https://youtu.be/c_l11SbwAq8

https://twitter.com/mfaserbia

 




Новогодишња честитка Министарства спољних послова Републике Србије

https://www.youtube.com/watch?v=9lBa_AWOSjY




Нове мере за улазак у Канаду
Од 7. јануара 2021 године, за све путнике старијe од 5 година који улазе у Канаду ваздушним саобраћајем, биће обавезан негативни ПЦР тест не старији од 72 сата.
 
Мера обавезног карантина у трајању од 14 дана и даље остаје на снази.


 

 



Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности

   

Очување мира, брига о здрављу и бољи стандард најважнији су за Србију у 2021. години, истакао је председник Републике Александар Вучић, уверен да остварење тог амбициозног и нимало лаког задатка неће бити једноставно, али да је заједничким радом са Владом могуће остварити најбоље резултате, сигурност и извесну будућност за грађане.

Председник је поручио да је Србија зацртала велике и амбициозне циљеве за наредну годину, упркос тешким и сложеним међународним и регионалним приликама, те да ће настојати да у потпуности сачува мир и стабилност у региону и земљи, уз очување виталних националних и државних интереса.

„Србија остаје на курсу победничке политике – политике стабилности“, рекао је председник Вучић и нагласио да наша земља остаје на путу европских интеграција и да ће брижљиво чувати пријатељство са Русијом и Кином, као и да ће градити пријатељство са САД.

Према речима председника, Србија наставља са победничком политиком, у којој је она на првом месту, односно политиком због које ће наша земља и у наредне две године бити у прве три земље у Европи по стопи раста.

Предуслов тога, напоменуо је председник, јесте обрачун са криминалним групама, али и још већа улагања у полицију и војску.

„Србија је у 2020. години земља са највећим растом у Европи“, указао је председник Републике на годишњој конференцији за медије и додао да очекује склапање новог аранжмана са ММФ-ом, као и да се Србији до краја следеће или до почетка 2022. године подигне кредитни рејтинг на „инвестициони“, чиме би се наша земља изједначила по рејтингу са најразвијенијим земљама ЕУ.

Kао највећи успех 2020. године, Вучић је навео то што ће Србија завршити са највишом стопом раста у Европи, која се, како је рекао, очекује да ће бити од минус 0,75 одсто до минус један.

„Поносан сам што сам председник земље која је шампион у Европи по БДП-у“, истакао је Вучић и додао да је тим успехом Србије била задовољна и немачка канцеларка Ангела Меркел.

Тај резултат, сматра председник Вучић, охрабриће Србију да убрза свој европски пут, али чувајући пријатеље који Србији нису окренули леђа када јој је било најтеже, а то су Русија и Kина.

Председник је истакао да ће бити настављено привлачење страних инвеститора, затим да ће се радити на улагању у пољопривреду, пре свега прехрамбену индустрију, обнову механизације, те дигитализацију пољопривреде.

Председник Републике такође је указао да је циљ да плате у јавном сектору пре краја године достигну 560 или 570 евра, при чему би у Београду износиле скоро 700 евра.

Вучић је подсетио да ће плате здравствених радника од 1. јануара бити повећане за пет одсто, док ће осталима у јавном сектору зараде бити повећане за 3,5 одсто и додатно од 1. априла још 1,5 одсто, док ће десетари, разводници и подофицири добити повећање за додатних 10 одсто. Напоменуо је да ће минимална зарада бити повећана за 6,6 одсто, а пензије од 1. јануара за 5,9 одсто, уз план да до краја 2021. просечна пензија буде 270 евра.
Председник је посебно истакао улагања у здравство, подсетивши да су отворене две нове ковид болнице и да се наставља са обнављањем и градњом здравствених објеката у целој Србији и нагласио да је Србија убедљиво прва у региону по броју хоспитализованих на 100.000 становника и да баш због тога има малу смртност, као и да је Србија ове године била међу прве три земље у региону по броју урађених ПЦР тестова.

Говорећи о туризму, председник је рекао да ће се наредне године радити на развоју Подунавља, од Апатина до Kладова, да ће се развијати Овчарско-кабларска клисура, као и наши планински центри.

У области културе и информисања, Вучић је рекао да је за следећу годину важна имплементација медијске стратегије, завршетак реконструкције Народног позоришта у Суботици, а најавио је улагања у музеје, а посебно је истакао премештање Музеја историје у зграду железничке станице. Навео је и да ће следеће године бити завршено подно грејање у Храму Светог Саве. 

Истакао је да ће држава наставити да брине и о нашим грађанима на KиМ, да нико не може да забрани Србији да помаже свом народу, нити да ће Србија одустати од помоћи нашем народу.

Србија је, како је нагласио, спремна да шаље лекове и вакцине и албанском становништву и истакао да ће у и наредном периоду наша земља водити политку мира у региону и да ће се трудити да сарађује и са Загребом, Сарајевом, Подгорицом и осталима.




Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић примила је данас прву вакцину против коронавируса компаније „Фајзер“ на Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак".

Брнабић, која је прва европска премијерка која је примила вакцину, истакла је да је данас можда први дан од 6. марта да имамо разлог за осмех јер се oбележава почетак краја пандемије у Србији, али и у Европи и свету.

Као премијерка и неко ко води Кризни штаб за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19, осећала сам обавезу да прва примим вакцину како бих показала да верујемо у њу, али и у наше институције – Агенцију за лекове и медицинска средства Србије и стручна лица која су даноноћно радила на провери вакцине, рекла је она.

Председница Владе је, истичући да јој је част да уради овако нешто за земљу и буде прва која ће отворити пут за све грађане, пренела да је са председником Републике Александром Вучићем постигла договор о томе да њих двоје приме различите вакцине, те ће он највероватније примити следећу која буде стигла, највероватније кинеску.

Према њеним речима, у овом тренутку имамо вакцину конзорцијума "Фајзер-Бионтек", а у најскорије време се очекују и оне од кинеског "Синофарма", као и одређене количине руске "Спутњик В".

Она је изразила уверење да ћемо крајем првог квартала или почетком другог имати и вакцину компаније "Астра-Зенека", а након тога и "Модернину".

Као што смо и обећали, грађани ће имати на располагању све вакцине које имају дозволе у својим земљама и одобрења релевантних међународних агенција, а наравно проћи ће и све наше агенције и институте, указала је премијерка.

Према њеним речима, пред почетак вакцинације здравствених радника вакцину ће примити и министар здравља Златибор Лончар јер се трудимо да будемо пример и покажемо да смо сигурни у вакцине и институције.

Брнабић је истакла да је Србија, не рачунајући Велику Британију, прва земља у Европи која је добила вакцину "Фајзер–Бионтек", а трећа која је почела масовну имунизацију и кампању за давање вакцине – после Велике Британије и Швајцарске.

Урадили смо велику ствар и ни у једном тренутку се нећемо заустављати док се не заврши имунизација становништва, поручила је председница Владе.

Она је прецизирала да ће наша земља у јануару добити још 16.000 доза вакцине конзорцијума „Фајзер-Бионтек“, као и да ћемо заједно са другим вакцинама имати у јануару укупно милион доза, а током првог квартала укупно приближно два милиона доза.

Имамо динамику испорука „Фајзерових“ вакцина и како варира њихова прозводња, тако варира и испорука не само Србији, већ и свим земљама света. Очекивали смо 10.000 доза од „Фајзер–Бионтека“ у децембру, а стигло је 4.870 доза, објаснила је премијерка.

Србија је показала да може да се бори и да успе у томе ако сви раде тимски, поручила је Брнабић и ипак апеловала на све да почетак вакцинације не схватају као да је борба одмах и готова, већ да наставе да поштују све мере.

Да будемо сигурни и помогнемо здравственим радницима, па ћемо 2021. године полако скидати маске када се стекне имунитет, а до тада ово да гледамо не као победу, већ као почетак краја, закључила је председница Владе.

Након премијерке, вакцину је примила и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести COVID-19 Дарија Кисић Тепавчевић, као и члан Кризног штаба Предраг Кон.

Вакцину су примили и епидемиолог и начелница Одељења за превенцију и контролу болничких инфекција ВМА проф. др Весна Шуљагић, као и академик Предраг Пешко, професор универзитета у Београду и Хајделбергу и редовни члан САНУ.

Прве количине вакцине стигле су у Србију 22. децембра, а данас ће их примити корисници домова за старе у Београду и Новом Саду.

Србија је прва земља у региону у коју је стигла вакцина „Фајзер-Бионтек“.

Поред набавке вакцине међу првим државама у свету, чак пре земаља ЕУ, Србија је једна од ретких држава које су у рекордном року направиле и отвориле две Ковид болнице. Болнице капацитета 930 места у Батајници, односно 500 места у Крушевцу, умногоме доприносе повећању капацитета и јачању здравственог система у борби против вируса корона и практично, према речима председника Вучића, представљају споменик будућности и говоре о делима која је држава предузела за кратко време.

Такође, подсећања ради, у Србији су улагања у здравствену инфраструктуру била велика, те је од 2016. године обновљено 80 домова здравља и амбуланти, а у току су радови на шест великих домова здравља. Тако, више од 200 милиона евра уложено је у обнову, изградњу и опремање болница и више од 300 милиона у обнову клиника и специјализованих болница, а на многима су радови већ завршени, попут Универзитетске дечје клинике Тиршова, КБЦ Земун, КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Апсолутни приоритет Владе Србије јесте успешан завршетак започетих пројеката здравствене инфраструктуре, али се огромна пажња посвећује и здравственим радницима, којима су до 2020. године повећане плате и то за 56,8% лекарима специјалистима, 66,9% медицинским сестрама, а значајна средства улажу се и у едукацију здравствених кадрова, као и у опрему и услове у којима раде.

Попут других земаља, и Србија се ове године суочила са великим изазовима, пре свега здравственим, а сви чиниоци у држави били су фокусирани на спречавање ширења вируса и очувања живота и здравља грађана. Са тим изазовима, Србија се боље суочила, него многе богатије и развијеније државе Европе и света.




САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Министарство спољних послова демантује наводе појединих домаћих медија о томе да ће држављани Србије на привременом раду у иностранству бити дужни да плаћају порез на приходе остварене код иностраних послодаваца, не само у земљи привременог боравка, већ и у Србији.

Сматрамо да катастрофично интонирани текстови, засновани на недовољно истраженим чињеницама, о једној теми која се најдиректније тиче великог броја држављана Републике Србије у иностранству, безразложно стварају забринутост код дела наших држављана, што се може закључити и по повећаном броју њихових упита упућених дипломатско-конзуларним представништвима Србије.

Апелујемо на резиденте Србије који се привремено налазе у иностранству да се не обазиру на нетачне сензационалистички интониране текстове на ову тему, јер се, када је реч о процедурама опорезивања те категорије наших држављана, ништа суштински неће променити у односу на досадашњу праксу. 

У нади да се иза неодговорних и нетачних медијских написа о овој теми не крије зла намера, већ неразумевање, наглашавамо да Србија чини и да ће наставити да чини све како би на сваки начин помогла својој дијаспори.

http://mfa.rs/sr/index.php/pres-servis/saopstenja/22942-2020-12-23-14-17-29?lang=cyr




Важно обавештење о мерама за спречавање и сузбијање
 
Више детаља - пдф документ
http://www.ottawa.mfa.gov.rs/odrzavanje/uploads/uredba-kovid.pdf

 



Обавештење за улазак у Србију
За наше кућна изолација или негативан ПЦР тест, за странце обавезан негативан ПЦР тест

Страни држављани од 20. децембра неће моћи да уђу у Србију без негативног ПЦР теста, не старијег од 48 часова. За држављане Републике Србије је приликом уласка у земљу обавезна кућна изолација у трајању од 10 дана, уколико приликом уласка немају негативан ПЦР тест, саопштено је након седнице Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19.
 


Он-лине Торонто српски филмски фестивал

Линк:

https://watch.eventive.org/serbianfilmfest/play/5fc943423d87df0063f3a842?fbclid=IwAR1tqKmtDHiIEd0FbhFAwASw_bp6ZLTVwLhfqOGsbY_yUlkobdMdfVvc6pE


 



Десета конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону, 29. децембра 2020. године 9. децембар 2020. године

Удружење новинара Србије (УНС) под подршком Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова организоваће 29. децембра 2020. године Десету медијску конференцију дијаспоре и Срба у региону.

Конференција ће због пандемије КОВИД 19 бити одржана преко ЗООМ апликације. Тема Десте конференције биће рад медија, организација и рад удружења Срба из региона и дијаспоре током пандемије изазване вирусом КОВИД 19, као и да ли је и на који начин пандемија утицала на квалитет рада и економску одрживост медијске делатности Срба у дијаспори и региону.

У другом делу Конференције биће представљен УНС-ов сајт www.umrezavanje.rs покренут поводом Десете јубиларне конференције са идејом да представља платформу за умрежавање медија и организације Срба из региона и дијаспоре са матичним државом.

Пријаве за учешће на конференцији заинтересовани представници медија, удружења и организацијa могу да пошаљу на електронску адресу ana.petronijevic@uns.rs до 17. децембра о.г.




САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА

Поводом 10. децембра, Међународног дана људских права, Министарство спољних послова Републике Србије изражава још једном приврженост тековинама и вредностима Универзалне декларације о људским правима, која је усвојена на данашњи дан 1948. године.

Начела из Универзалне декларације о људским правима представљала су темељ за изградњу међународног права у овој области, као и међународног система промоције и заштите људских права, као јединствене цивилизацијске тековине савременог доба. Наша обавеза данас јесте очување и јачање међународног система за поштовање људских права, развој стандарда људских права, контрола над испуњавањем преузетих обавеза, као и наставак сарадње са међународним и регионалним институцијама на заштити људских права.

Србија је у пуној мери посвећена универзалним вредностима људских права и спровођењу у пракси међународних правних инструмената о људским правима. Наша континуирана сарадња са инструментима Савета за људска права у оквиру Уједињених нација, као и са Саветом Европе и механизмима људске димензије ОЕБС-а, представља важан део активности свих државних органа и илуструје нашу доследну опредељеност за испуњавање међународних стандарда људских права.                      

Међународни дан људских права је повод да се још једном укаже на обесправљеност српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији и понови позив међународној заједници да омогући поштовање гарантованих међународних норми људских права и допринесе стварању услова за повратак интерно расељених лица, као и враћање њихове узурпиране имовине.




Отворена књига жалости поводом смрти Његове светости Патријарха српског господина Иринеја

Поводом смрти Његове светости, Архиепископа пећког, Митрополита београдско-карловачког и Патријарха српског господина Иринеја, отворена је књига жалости Амбасаде Републике Србије у Отави.

 




Упокојио се Патријарх српски Иринеј

Упокојио се у Господу Његова Светост Архиепископ пећки Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски господин Иринеј (Гавриловић). Црквена звона зазвонила су у Београду и много људи се окупило у храму Светог Саве у знак обележавања његове смрти у 90-тој години, деценију након што је постао патријарх.

Званични веб сајт Српске православне цркве: http://www.spc.rs




НОВЕ МЕРЕ ЗА ПУТНИКЕ У МЕЂУНАРОДНОМ САОБРАЋАЈУ ПРИЛИКОМ УЛАСКА У КАНАДУ

У циљу спречавања ширења вируса COVID 19,  канадска влада је усвојила нове заштитне мере које се тичу путника у међународном саобраћају.
Почев од 21. новембра 2020. године, сви путници у ваздушном саобраћају, чије је крајње одредиште Канада,  биће у обавези да пре укрцавања на лет пруже одговарајуће информације о путовању, контакт податке, као и план самоизолације у трајању од 14 дана након уласка у земљу.
Преко "ArriveCAN" апликације, која је доступна као мобилна апликација или online, уведен је сигуран и једноставан начин да се помогне путницима да се придржавају безбедносних мера.

Путници који у Канаду улазе копненим или прекоморским путем од 21. новембра 2020. године, морају  доставити одређене информација путем наведене апликације. У року од 48 сати по доласку у Канаду, сви путници имају обавезу да потврде да  су стигли у место карантина или изолације, а током периода од 14 дана морају вршити свакодневну процену симптома COVID 19.
Казне за непоштовање мера крећу се од усмених упозорења до новчане казне у износу од 1000 канадских долара.


ОТВОРЕНИ СВИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Обавештавамо вас да су од 22.05.2020. године отворени сви гранични прелази Републике Србије и исти функционишу у уобичајеном режиму. 

Укинута је забрана уласка у Р. Србију за све категорије домаћих и страних држављана. Свим лицима која улазе у Р. Србију није потребан негативни ПЦР тест на корона вирус, нити ће бити изречена мера самоизолације. 

Приликом пасошке контроле уручиваће се писмено обавештење о мерама којих се треба придржавати ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести КОВИД-19.

https://www.dijaspora.gov.rs/ulazak-u-srbiju-bez-ogranicenja/


Уметнички конкурс за децу ,,Домовина се брани лепотом и знањем“

https://www.dijaspora.gov.rs/umetnicki-konkurs-za-decu


Расписан конкурс Фонда за студије у иностранству

http://www.mos.gov.rs/vest/raspisan-konkurs-fonda-za-studije-u-inostranstvu4


Водич кроз мере подршке развоју иновативне привреде

https://inovacije.srbijastvara.rs/


 



Полагање венца поводом Дана примирја

Полагање венца поводом Дана примирја, чланови Амбасаде Србије - Марко Марковић, први саветник, Њ.Е. Дејан Ралевић, Амбасадор и Јелена Срдановић-Џелебџић, конзул, 11. новембар, 2020 у Отави
Видео снимак - Twetter





Да не заборавимо! Lest we forget! Da ne zaboravimo!




Међународно квиз такмичење ,,Знаменити Срби“

Пројекат „Знаменити Срби“ је  културна манифестација васпитнo-едукативног карактера која ће се одржати ове године и која има за циљ да окупи младе из Републике Србије, Pепублике Српске, региона, те српске дијаспоре са јединственим циљем, а то је очување српског културног идентитета.

https://www.dijaspora.gov.rs/medjunarodno-kviz-takmicenje-znameniti-srbi/


 


Oпширније...
ОДЛУКА о суфинансирању пројеката за дијаспору, 08. јул 2020.

Одлука о суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре:

https://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2020/07/odluka-dijaspora-2020-postpisana.pdf




ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ 2020

Обавештавамо вас да избори за народне посланике Народне скупштине Републике Србије неће бити организовани у Амбасади Републике Србије у Отави, будући да није испуњен услов из члана 52. Закона о избору народних посланика Р. Србије, који предвиђа да се бирачко место може отворити уколико се за гласање пријави најмање 100 лица са бирачким правом.




ОТВОРЕНИ СВИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Обавештавамо вас да су од данас, 22.05.2020. године отворени сви гранични прелази Републике Србије и исти функционишу у уобичајеном режиму. 

Укинута је забрана уласка у Р. Србију за све категорије домаћих и страних држављана. Свим лицима која улазе у Р. Србију није потребан негативни ПЦР тест на корона вирус, нити ће бити изречена мера самоизолације. 

Приликом пасошке контроле уручиваће се писмено обавештење о мерама којих се треба придржавати ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести КОВИД-19.

https://www.dijaspora.gov.rs/ulazak-u-srbiju-bez-ogranicenja/




ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ - ЛАЖНИ САЈТ ЗА ГЛАСАЊЕ

Cаопштење Министарства државне управе и локалне самоуправе Републике Србије:

"Ниједан орган државе не стоји иза сајта www.hocudaglasam.com на ком се наводи да грађани Републике Србије који живе у иностранству могу да оставе своје личне податке, као и копије личних докумената, како би могли да се пријаве за гласање за предстојеће изборе.

Посебно вас упозоравамо да будете опрезни, јер је званична процедура за пријаву грађана за гласање по месту боравишта у иностранству прописана Законом о јединственом бирачком списку и Упутством за спровођење Закона о јединственом бирачком списку.

Та процедура подразумева подношење личног захтева преко дипломатско-конзуларних представништава Републике Србије који те захтеве прописаним процедурама прослеђују општинским односно градским управама према месту пребивалишта подносиоца захтева, након чега наведене управе доносе решење о упису податка у бирачки списак да ће бирач на предстојећим изборима да гласа према месту боравишта у иностранству.

Молимо да будете опрезни коме остављате своје податке будући да постоји могућност злоупотребе истих".




НАСТАВАК СПРОВОЂЕЊА ИЗБОРНИХ РАДЊИ

Председник Републике Србије је 10.маја о.г. донео Одлуку о измени Одлуке о расписивању избора за народне посланике ("Службени гласник РС", број 68-20), којом је као датум одржавања избора одређен 21. јун 2020.

Републичка изборна комисија (РИК), као орган који спроводи поступак избора за народне посалнике Народне скупштине, донела је решење 11. маја о.г. о наставку изборних радњи. Такође, РИК је донела Роколник за вршење изборних радњи према којем је утврђено да се захтеви држављана Р. Србије за гласање у иностранству примају најкасније до 30. маја, 2020. (до поноћи, локално време у Р. Србији). Решење РИК и Роковник се могу наћи у следећем линку:

https://www.rik.parlament.gov.rs/tekst/1553/izborna-dokumenta.php 


ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ

Право да гласају имају само они држављани Р. Србије који имају пријављену адресуодносно пребивалиште у Р. Србији, као и важећу личну карту или пасош Р. Србије.

Да бисте остварили своје право да гласате, потребно је да:

  1. Прво проверите да ли сте уписани у јединствени бирачки списак - овде 
  2. Уколико сте провером утврдили да сте уписани, потребно је читко попунити следећи формулар
  3. Уколико провером утврдите да нисте уписани, потребно је попунити следеће формуларе - формулар1 и формулар2

Читко попуњене и потписане формуларе са скенираном фотокопијом пасоша или личне карте можете доставити путем е-маила: consulare@serbianembassy.ca

Напомињемо да ће гласање бити могуће, односно да ће бити отворено бирачко место у Амбасади РС у Отави, само уколико се буде пријавило најмање 100 држављана са бирачким правом. 




КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ЗА ДИЈАСПОРУ

 

Министарство спољних послова - Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону је обновило расписивање конкурса за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и Срба у региону и матичне државе и дијаспоре. 

Конкурси су отворени од 18. маја до 1. јуна ове године.  Све информације о конкурсима и процедури пријављивања могу се пронаћи на следећем линку:

https://www.dijaspora.gov.rs/uprava-za-dijasporu-konkursi




РЕЖИМ УЛАСКА ДОМАЋИХ И СТРАНИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ УСЛЕД ПАНДЕМИЈЕ КОРОНА ВИРУСА COVID -19

18.5.2020

1. ДРЖАВЉАНИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, СТРАНИ ДРЖАВЉАНИ КОЈИ ИМАЈУ ОДОБРЕН ПРИВРЕМЕНИ БОРАВАК ИЛИ СТАЛНО  НАСТАЊЕЊЕ У Р. СРБИЈИ И АКРЕДИТОВАНИ ЧЛАНОВИ ДИПЛОМАТСКИХ МИСИЈА И МЕЂУНАРОДНИХ МИСИЈА СА ЧЛАНОВИМА СВОЈИХ ПОРОДИЦА, МОГУ УЋИ У Р. СРБИЈУ:

а) Уз обавезно одређивање здравственог надзора у трајању од 14 дана (изолација у кућним условима), или друге мере здравственог надзора у складу са важећим прописима. Здравствени надзор у трајању од 14 дана може бити прекинут уколико на лични захтев и о сопственом трошку заинтересована лица добију негативан „PCR“ тест, издат од стране референтне лабораторије у Р. Србији;

б) Без одређивања мера здравственог надзора уколико поседују негативан „PCR“ тест на присуство вируса SARS-CoV-2 (COVID-19), не старији од 72 сата од момента издавања од стране референтне лабораторије земље из које долазе, или ако су у иностранству боравила не дуже од 72 сата;

в) Деца до 12 година старости не морају да буду тестирана, уколико путују са родитељима, старатељима или лицимa из породичног домаћинства, који имају негативан горе наведени тест.

УКОЛИКО КОД НЕКОГ ОД НАВЕДЕНИХ ЛИЦА БУДУ УОЧЕНИ СИМПТОМИ ЗАРАЗНЕ БОЛЕСТИ КОВИД 19, БИЋЕ ОДМАХ УПУЋЕН У ОДГОВАРАЈУЋУ ЗДРАВСТВЕНУ УСТАНОВУ.

2.СТРАНИ ДРЖАВЉАНИ КОЈИ НЕМАЈУ ОДОБРЕН БОРАВАК У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ, МОГУ У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ УЋИ УКОЛИКО:

а) Поседују негативан „PCR“ тест на присуство вируса SARS-CoV-2 (COVID-19), не старији од 72 сата од момнета издавања од стране референтне лабораторије земље из које долазе, као и дозволу коју издаје радно тело Владе Р. Србије (Комисија), посредством амбасада и конзулата земаља, чији су држављани, а чије је седиште у Р. Србији. Више информација о овој процедури можете добити на е-маил info.covid-19@gov.rs.

- За прибављање горе наведене дозволе, Генералном конзулату Р. Србије у Торонту могу се обратити страни држављани, који путују заједно са члановима породице који су држављани Р. Србије.

- Дозволу могу добити и страни држављани без негативног теста, у случају транзита кроз Р. Србију или спајања породице (супружник, деца, родитељи), под условом када страни држављанин борави у заједничком домаћинству са члановима породице.

- Деца, страни држављани до 12 година старости не морају имати тест на присуство вируса SARS-CoV-2 (COVID-19), ако родитељ, старатељ или лица из породичног домаћинства,  које је у пратњи детета, поседују горе наведен негативан тест.

б) Страни привредници за горе поменуту дозволу обраћају се Привредној комори Србије.




СПЕЦИЈАЛНИ ЛЕТОВИ AIRSERBIA ЗА ПОВРАТАК У СРБИЈУ

7.5.2020

AirSerbia је покренула летове за повратак у Србију, које ће самостално организовати. Реч је о специјалним летовима који ће бити организовани на ad-hoc бази у циљу враћања наших држављана у Републику Србију и који ће бити извршени уз плаћање надокнаде. AirSerbia је на свом веб сајту отворила посебну страницу РЕПАТРИЈАЦИЈЕ на којој заинтересован путници могу добити више информација о датумима летова, ценама и условима путовања.

Заинтересовани путници могу да се пријаве слањем попуњеног формулара и скениране прве странице пасоша на адресу repatriation@airserbia.com. Регистрациони формулар се може наћи на линку www.airserbia.com/informacije/letovi/repatrijacije. Наглашавамо да није реч о летовима у оквиру редовног саобраћаја компаније, већ о специјалним летовима за које важе посебни услови превоза.

Сви наши држављани, заинтересовани за ове летове ОБАВЕЗНО се морају пријавити Амбасади РС у Отави ради добијања специјалних дозвола за транзит из Канаде до Србије, без које није могуће укрцавање на прекоокеански лет.

Тренутно, у плану су летови из Париза, Франкфурта, Беча и Цириха ка Београду и то:

  • Париз, 11. мај (цена 295 EUR)
  • Франкфурт, 12 мај (цена 255 EUR)
  • Беч 13. мај (цена 155 EUR)
  • Франкфурт 14. мај (цена 255 EUR)
  • Цирих 15. мај (цена 225 EUR)

У наведене цене су урачунате све припадајуће таксе. Молимо да имате у виду следеће:

  • AirSerbia има право да лет помери за највише 48 сати од планираног датума путовања да би се пријавио довољан број путника
  • Путници ће најкасније 24 сата пре започињања путовања бити обавештени о тачном времену лета
  • Уплаћена средства су нерефундабилна. Рефундација уплаћених средстава је једино могућа у случају да се лет не реализује планираног датума, односно најкасније 48 сати од планираног датума путовања
  • Према тренутним информацијама, у Р. Србију дозвољен је улазак држављанима Р. Србије, као и страним држављанима са сталним или привременим боравком у Р. Србији
  • Путници имају могућност да са собом понесу један ручни пртљаг до 8 кг и један предати пртљаг до 23 кг. Додатни пртљаг од 23 кг се наплаћује 50 EUR.
  • Куповина карата се врши након слања регистрационог формулара и прве стране пасоша искључиво преко контакт центра АирСербиа.
  • На овом лету се не могу користити неискоришћене карте за отказане летове из редовног саобраћаја, које су отказане због разлога у вези са COVID-19
  • Сви путници ће пред лет добити заштитне маске које ће обезбедити AirSerbia. Путници маске морају носити током лета у циљу здравствене заштите.

За све додатне информације путници се могу јавити на следеће бројеве телефона:

  • за позиве из Француске: +33 1 78900459
  • за позиве из Немачке: +49 69 20756
  • за позиве из Аустрије: +43 720 775338
  • за позиве из Србије: +381 11 3112123

Напомињемо да се путници морају сами упознати са могућношћу уласка у поменуте земље, као и условима здравствене заштите који се примењују по доласку.




ИЗМЕНЕ У РАДУ АМБАСАДЕ Р. СРБИЈЕ У ОТАВИ

ИЗМЕНЕ У РАДУ АМБАСАДЕ Р. СРБИЈЕ У ОТАВИ

УСЛЕД ЕПИДЕМИОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ У КАНАДИ

У циљу сузбијања ширења заразне болести изазване вирусом COVID19, конзуларно одељење Амбасаде РС у Отави, обавештава све држављане Р. Србије, који бораве на јурисдикционом подручју овог дипломатско-конзуларног представништва, да ће се, почев од 16.03.2020. године, рад са странкама у наредном периоду, до даљег, ограничити само на хитне и неодложне случајеве

Рад на пословима биометријске аквизиције, подношења захтева за нови пасош и уручења израђених путних исправа, такође се ограничава на хитне и неодложне случајеве. 

Моле се грађани, да нас искључиво у хитним случајевима, пре доласка у конзуларно одељење, контактирају путем e-mail-a: 

secretariat.ottawa@mfa.rs

Ова мера биће на снази све док траје опасност од заразе, а о њеном стављању ван снаге накнадно ћемо обавестити грађане путем ове интернет странице.

 



ВЛАДА СРБИЈЕ: КОНТАКТИ И БРОЈЕВИ РАЧУНА ЗА УПУЋИВАЊЕ ДОНАЦИЈА И ПОМОЋИ

Имајући у виду велики број позива и предлога за достављање хуманитарне помоћи и за упућивање различитих донација за борбу против COVID-19, Влада Републике Србије отворила је и посебан мејл и телефоне намењене за сва питања и предлоге о донацијама, као и званичне рачуне за уплату донација.

Сви коју желе да упуте хуманитарну помоћ или имају питања у вези са потребама за упућивање помоћи, могу се обратити на електронску адресу ironfriendship@gov.rs и телефоне +381 64 8350 478 и +381 11 292 7499.

https://www.dijaspora.gov.rs/vlada-srbije-kontakti-i-brojevi-racuna-za-upucivanje-donacija-i-pomoc/




ПОЗИВ ДРЖАВЉАНИМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ КОЈИ СУ ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ У ИНОСТРАНСТВУ

Тачка повратка је платформа чија је мисија да српској дијаспори пружи информације о свим начинима ступања у контакт са Србијом, те могућностима за пружање помоћи као и циркулацији информација за појединце који желе да се врате у земљу.

Више информација на сајту https://tackapovratka.rs/

 

 




ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ

Министарство културе и информаисања је поставило нове странице за становништво у Р. Србији и иностранству у области културе под називом - Коронавирус: дигитализација као подршка грађанима и привреди

http://kultura.gov.rs/lat/aktuelnosti/

Дигитална солидарност:

https://www.digitalnasolidarnost.gov.rs/

Претраживач културног наслеђа:

https://www.kultura.rs/

 

 

 




ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

19.03.2020.

  • Од сутра, 20.03.2020. године у 8 часова, биће затворена граница Р. Србије за путнички саобраћај.
  • НАЈНОВИЈА ОДЛУКА ВЛАДЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ О ЗАТВАРАЊУ АЕРОДРОМА НИКОЛА ТЕСЛА У БЕОГРАДУ У ЦИЉУ СУЗБИЈАЊА ШИРЕЊА ЗАРАЗЕ КОРОНА ВИРУСОМ COVID 19

За најновије информације о затварању међународног аеродрома "Никола Тесла" у Београду и о другим предузетим мерама за спречавање ширења заразе, молимо да се информишете преко доле наведног линка: 

http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/teme/corona19172020?lang=cyr

http://www.mfa.gov.rs/en/themes/covid173202019

16.3.2020.

  • Обавештавамо да је Влада Републике Србије на седници одржаној 15.03.2020.г. донела Одлуку о измени Одлуке о проглашењу болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2 заразном болешћу, тачка 4. Одлуке, а у циљу спречавања ширења ове заразне болести на територију Р. Србије, да, ради заштите од уношења заразних болести на територију Р. Србије, надлежни органи Р. Србије привремено ће забранити улазак у Р. Србију свим страним држављанима.

Ове мере се неће примењивати на:

1) посаде теретних моторних возила приликом обављања међународног превоза у друмском саобраћају. У случају међународног транзитног превоза терета у друмском саобраћају, исти се ограничава на период не дужи од 12 часова од момента уласка на територију Р. Србије;

2) посаде теретних бродова који превозе робу у једну од домаћих лука. У случају транзитне пловидбе на међународном водном путу на територији Р. Србије, исти се ограничава на период не дужи од 90 часова за бродске саставе и 60 часова за самоходне пловидбе од момента уласка на територију Р. Србије у случају узводне пловидбе, односно на период не дужи од 72 часа за бродске саставе и 54 часа за самоходне пловидбе од момента уласка на територију Р. Србије у случају низводне пловидбе;

3) возопратно особље железничких возила која улазе у зону граничних станица утврђених међудржавним споразумима;

4) посаде и кабинско особље ваздухоплова чије је крајње одредиште Р. Србија или су у транзиту преко међународних аеродрома Р.Србије;

5) лица која су добила сагласност за улазак у Р. Србију од Радног тела Владе које чине представници Министарства здравља, Министарства спољних послова, Министарства унутрашњих послова и Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре;

6) хуманитарне конвоје под обавезном пратњом уговореном дипломатским путем;

7) акредитоване чланове особља страних дипломатско-конзуларних представништава и канцеларија међународних организација, као и чланове њихових породица који су носиоци посебних личних карата, односно идентификационих докумената издатих од стране Министарства спољних послова и Генералног секретаријата Владе;

8) стране држављане који имају одобрен боравак или стално настањење у Републици Србији."

Држављани Р. Србије који долазе из држава, односно подручја са интензивном трансмисијом болести COVID-19, односно жаришта епидемије и то из Швајцарске Kонфедерације, Републике Италије, Исламске Републике Иран, Румуније, Kраљевине Шпаније, Савезне Републикe Немачке, Француске Републике, Републике Аустрије, Републике Словеније и Републике Грчке, упућују се у изолацију у трајању од 28 дана, а домаћим лицима која долазе из других држава одређује се мера стављања под здравствени надзор у трајању од 14 дана (изолација у кућним условима).

Двојним држављанима се скреће посебна пажња да у Р. Србију могу да уђу само уколико презентују пасош Р. Србије.

Одлука је ступила на снагу 15.03.2020. године и остаје на снази до даљег.




ПРЕКИД ИЗБОРНИХ РАДЊИ

ПРЕКИД ИЗБОРНИХ РАДЊИ

Услед епидемиолошке ситуације изазване корона вирусом, Републичка изборна комисија донела је решење о прекиду изборних радњи за време док траје ванредно стање. О наставку изборног процеса обавестићемо накнадно.




ИЗБОРИ ЗА ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ 2020.

Поводом избора за народне посланике Народне скупштине, који су расписани за 26. април 2020. године, преносимо обавештење Министарства државне управе и локалне самоуправе:

Избори:

  1. гласање у иностранству
  2. обавештење за бираче са боравиштем у инострантву о остваривању бирачког права на изборима за народне посланике Народне скупштине - web сајт Министарства за државну управу и локалну самоуправу.



ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ

Право да гласају имају само они држављани Р. Србије који имају пријављену адресуодносно пребивалиште у Р. Србији, као и важећу личну карту или пасош Р. Србије.


Да бисте остварили своје право да гласате, потребно је да:

  1. Прво проверите да ли сте уписани у јединствени бирачки списак - овде 
  2. Уколико сте провером утврдили да сте уписани, потребно је читко попунити следећи формулар
  3. Уколико провером утврдите да нисте уписани, потребно је попунити следеће формуларе - формулар1 и формулар2

Читко попуњене и потписане формуларе са скенираном фотокопијом пасоша или личне карте можете доставити путем е-маила: consulare@serbianembassy.ca

Напомињемо да ће гласање бити могуће, односно да ће бити отворено бирачко место у Амбасади РС у Отави, само уколико се буде пријавило најмање 100 држављана са бирачким правом. Захтев за гласање можете поднети најкасније 5 дана пре закључења јединственог бирачког списка, односно до 3. априла 2020. године.




КОРОНА ВИРУС: ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ У ИНОСТРАНСТВУ

У складу са мерама Владе Републике Србије за спречавање ширења и сузбијање заразне болести COVID-19, Министарство спољних послова препоручује држављанима Републике Србије који бораве у иностранству да сва путовања у Републику Србију која нису неопходна одложе до даљег, нарочито уколико планирају долазак из земаља, односно подручја са интензивном трансмисијом болести COVID-19.

Постите веб сајт Владе Р. Србије ради детаљнијих и ажурних информација: www.srbija.gov.rs

Информација о поступку на граничним прелазима при уласку у РС:

https://covid19.rs

https://covid19.rs/algoritam1/

https://covid19.rs/algoritam2/

У случају неодложних и неопходних путовања у Р. Србију, сва лица која су двојни држављани Р. Србије и Канаде, на граничним прелазима за улазак у Р. Србију, морају презентовати пасош Р. Србије. Напомињемо да ће се према најновијој одлуци о увођењу ванредног стања, за сва лица која допутују у Р. Србију примењивати обавезна мера самоизолације у трајању од 14, односно 28 дана, у зависности од одлуке Санитарне инспекције на самом граничном прелазу.

О неодложном путовању у Р. Србију потребно је претходно обавестити ову Амбасаду и доставити податке о лицима која путују и адреси планираног боравка у Р. Србији на e-mail: embassyserbiaottawa@gmail.com

 




КОНКУРС МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Министарство културе и информисања је 31. јануара 2020. године, расписало:

1. Конкурс за суфинансирање пројеката превођења репрезентативних дела  српске књижевности у иностранству у      2020. години;
2. Конкурс за финансирање или суфинансирање пројеката у области културних  делатности Срба у иностранству у     2020. години.

Текстови у вези са конкурсима и пратећи пријавни обрасци налазе се на интернет страници Министарства културе и информисања www.kultura.gov.rs .  Рок за подношење конкурсних приајва је 16. март 2020. године.

За додатне информације, молимо да контактирате Министарство културе и информисања путем електронске поште:  mladen.veskovic@kultura.gov.rs.




КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА НАМЕЊЕНИХ ДИЈАСПОРИ И СРБИМА У РЕГИОНУ

          Обавештавамо вас да је Министарство спољних послова Републике Србије - Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону (МСП - УСДСР), расписало Конкурс за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.

         Конкурс ће бити отворен од 20. јануара до 10. фебруара 2020. године. 
За детаљније инфромације, молимо да кликнете на овај линк.




Одлука о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Р. Јерменије, носиоце обичних пасоша

Обавештавамо да је Влада Р. Србије, на седници одржаној 24. октобра 2019. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Јерменије, носиоце обичних пасоша, према којој они могу да улазе, транзитирају и бораве на територији Републике Србије најдуже до деведесет (90) дана од датума уласка у Р. Србију, у периоду од сто осамдесет (180) дана, уколико не постоје сметње из чл. 15. Закона о страницама. Одлука је објављена у Службеном гласнику Републике Србије бр. 762019 од 25. октобра 2019. године и ступа на снагу 02. новембра 2019. године.




Конзуларни дани у Ванкуверу и Едмонтону

 

КОНЗУЛАРНИ ДАНИ У ВАНКУВЕРУ И ЕДМОНТОНУ

Обавештавамо све заинтересоване да ће конзул Амбасаде Републике Србије из Отаве посетити:

  • ВАНКУВЕР и одржати конзуларне дане 4. и 5. НОВЕМБРА 2019. године, са почетком у 09:30 до 15:00 часова у просторијама почасног конзула Петра Владиковића, на адреси: 7411 Vantage Way, Delta, BC, V4G 1C9
  • ЕДМОНТОН, дана 7. НОВЕМБРА 2019. године, од 9:30 до 15:30 часова, у просторијама Цркве Свети Сава, на адреси: 12904 112 Street NW, Edmonton, AB, T5E 6J1

Потребно је да сви заинтересовани грађани унапред закажу термин преко Амбасаде РС у Отави. Посебно скрећемо пажњу да је неопходно, уколико постоји потреба за овером пуномоћја која се односе на давање наследничких изјава или се односе на промет непокретности (куповина, продаја, поклон...), претходно доставити текст пуномоћја у word формату, копију важећег пасоша ради идентификације и тачну адресу у Канади на: diaspora@serbianembassy.ca


 



Одлуке о суфинансирању пројеката од Министарства спољних послова

Обавештавамо вас да су 19. јуна о.г. донете Одлуке о Суфинансирању пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону.

Одлуке можете преузети на следећим линковима:

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-DIJASPORA-2019.pdf

http://www.dijaspora.gov.rs/wp-content/uploads/2019/06/ODLUKA-REGION-2019.pdf


 

 

 



Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2019. години

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА

 

Сектор за савремено стваралаштво и креативне индустрије

расписује


К О Н К У Р С
за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству  у 2019. години

 

Предмет конкурса је: суфинансирање пројеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике.

Општи циљ конкурса је: подстицање превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике.

На конкурс у области превођења репрезентативних дела српске књижевности на стране језике може се аплицирати из следећих књижевних области: поезија, проза, драма, књижевност за децу (изузимајући сликовнице и уџбенике), антологије и тематски избори и теоријска дела из области културе и уметности намењена широј читалачкој публици.

Приоритет за подршку преводима на стране језике ће бити дат класичним делима српске књижевности као и делима која су била запажена у стручној јавности.

Конкурс преводи 2019 - формулар СРБ.doc

http://www.kultura.gov.rs/cyr/konkursi/konkurs-za-sufinansiranje-projekata-u-oblasti-prevodjenja-reprezentativnih-dela-srpske-knjizevnosti-u-inostranstvu--u-2019--godini-


 


Oпширније...
К О Н К У Р С за финансирање или суфинансирање проjеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години

На основу члана 76. Закона о култури („Службени гласник РС“, број 72/09, 13/16 и 30/16-испр.) и Уредбе о критеријумима, мерилима и начину избора пројеката у култури који се финансирају и суфинансирају из буџета Републике Србије, аутономне покрајине, односно јединица локалне самоуправе  („Службени гласник РС“, брoj: 105/16, 112/17), а у складу са Законом о буџету Републике Србије („Службени гласник РС“, број: 95/18)

МИНИСТАРСТВО КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА
СЕКТОР ЗА САВРЕМЕНО СТВАРАЛАШТВО И КРЕАТИВНЕ ИНДУСТРИЈЕ

Расписује
К О Н К У Р С
за финансирање или суфинансирање проjеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години

Предмет конкурса је: финансирање или суфинансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству.

Општи циљ конкурса је: подстицање стваралаштва и презентација културног стваралаштва припадника српског народа у иностранству и очување њиховог културног идентитета, а посебно у земљама региона (Мађарскоj, Хрватскоj, Румуниjи, Македониjи, Албаниjи, Црноj Гори, Босни и Херцеговини и Словениjи).

Програмски приоритети конкурса су:

- Очување српског националног, културног и језичког  идентитета;

- Јачање стручних капацитета у области културе припадника српског народа у земљама региона;

- Програми намењени деци и малолетницима;

- Истраживање, очување и коришћење добара од посебног значаја за културу и историју српског народа која се налазе ван територије Републике Србије.

На конкурсу из области културних делатности Срба у иностранству биће подржани пројекти који се односе на очување културног идентитета Срба у иностраснтву, а посебно у земаљама региона (Мађарскоj, Хрватскоj, Румуниjи, Македониjи, Албаниjи, Црноj Гори, Босни и Херцеговини и Словениjи) у циљу јачање капацитета, умрежавања и професионализације рада појединаца, установа и организација Срба у иностранству, а посебно у наведеним земљама, укључености деце и младих и мултукултуралности. Биће подржани пројекти из следећих области: визуелне уметности, сценског стваралаштва, књижевности и издаваштва, уметничке музике, изворног, народног и аматерског стваралаштва, културне делатности за децу и младе и научне, истраживачке и едукативне делатности у култури, истраживање, очување и коришћење добара од посебног значаја за културу и историју српског народа која се налазе ван територије Републике Србије.

Најмањи износ који ће се финансирати и суфинансирати по пројекту: 120.000,00 динара.

Формулар

http://www.kultura.gov.rs/lat/konkursi/konkurs-za-finansiranje-ili-sufinansiranje-projekata-u-oblasti-kulturnih-delatnosti-srba-u-inostranstvu-u-2019--godini

 


Oпширније...
Предавање проф. Далибора Соколовићна на Универзитету Отава

Словеначка истраживачка група Универзитета у Отави, Одељење за савремене језике и књижевности
Универзитет у Отави у сарадњи са Амбасадом Републике Србије у Отави, Х. Е. Амбасадор Михаило Папазоглу:

Јавно предавање "Два века независности Србије и језичко'-културно наслеђе"
проф. Далибор Соколовић, Филозофски одсек
Универзитет у Београду

Постер (кликните за више детаља - енглески)


 



Комеморативни скуп поводом обележавања 100. годишњице завршетка Првог светског рата

Комеморативни скуп поводом обележавања 100. годишњице завршетка Првог светског рата, где су се Канада и Србија борили као савезници, Њ. Е. Јим Ватсон, градоначелник града Отава и Њ. Е. Михаилом Папазоглу, амбасадор Републике Србије, четвртак, 26. јула 2018.


Oпширније...
Конкурс за финансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2018
Обавештавамо вас да је Министарство културе и информисања Републике Србије, Сектор за међународне односе и европске интеграције у области културе расписало КОНКУРС за финансирање или суфинансирање проjеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2018. Години.
 

Све детаље конкурса, као и пријавне формуларе можете наћи на следећој страници:

http://www.kultura.gov.rs/cyr/konkursi/konkurs-za-finansiranje-ili-sufinansiranje-projekata-u-oblasti-kulturnih-delatnosti-srba-u-inostranstvu-u-2018--godini



ВЛАДА СЕНТ ВИНСЕНТА И ГРЕНАДИНА УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Влада Сент Винсента и Гренадина је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце свих пасоша, за улазак и боравак на територији Ст. Винсента и Гренадина, до 30 дана, у периоду од годину дана. Одлука је ступила на снагу 21. фебруара 2018. године.
 

 



УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ГРУЗИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
Влада Републике Србије је, на својој седници одржаној 08. марта 2018. године, донела Одлуку о укидању виза за држављане Грузије, носиоце обичних пасоша, за улазак, транзит и боравак на територији Републике Србије до тридесет (30) дана од датума уласка, уколико не постоје сметње из члана 11. Закона о странцима. Одлука је објављена у „ Службеном гласнику Републике Србије ", бр.18/2018 од 09. марта 2018. године и ступила је на снагу 09. марта 2018. године.
 

 



ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ КОЛУМБИЈЕ УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Влада Републике Колумбије је донела Одлуку о укидању виза за држављане Републике Србије, носиоце свих пасоша, за улазак и боравак на територији Републике Колумбије, до 90 дана, уз могућност продужетка додатних 90 дана, у периоду од 180 дана у једној календарској  години. Одлука је ступила на снагу 14. фебруара 2018. године.
 

 



Вести
ICAO - 80 година од потписивања Чикашке конвенције
Дан примирја у Првом светском рату
Дан жалости у Републици Србији
Министарка Мишчевић учествује на конференцији о хуманој димензији украјинске формуле мира
Државни секретар Јовић у посети Канади
Канонска посета Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија Канади
Посета компанији Blackberry
Одржан радни састанак са српским привредницима у Канади
Делегација Министарства на челу са др Беговић обишла MaRS Discovery District у Торонту
Министарка др Беговић обишла Кајт Институт и Универзитет у Торонту
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић посетила је ВентуреЛАБ у Торонту, један од водећих иновационих центара у Канади, са циљем јачања сарадње у области високих технологија и иновација
Министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић у оквиру званичне посете Канади састала се у Амбасади Републике Србије у Отави са др Моном Немер, главном научном саветницом премијера Канаде
Министарка др Беговић се састала са представницима "Invest Ottawa"
Научно-технолошки парк Београд и Самуел Институт из Канаде потписали Меморандум о разумевању
Одлука о суфинансирању пројеката
Отава: Свечано обележен Дан државности Републике Србије
Конкурс за суфинансирање пројеката за регион и дијаспору 2024
ВАЖНО - ИЗБОРИ 2023
ВАЖНО - ИЗБОРИ 2023 - Одлука РИК о бирачким местима у Канади
ИЗБОРИ 2023.
Упис и Књигу жалости
15. и 16. ФЕБРУАР 2023, ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДРЖАВНОГ ПРАЗНИКА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
КОНКУРС за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Говор министра спољних послова Николе Селаковића на седници СБ УН поводом извештаја о раду УНМИК
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству, октобар 2022. године - Обавештење
Селаковић: Интензивна дипломатска активност у Њујорку, афирмисали смо нашу политику
Обраћање председника Републике Србије Александра Вучића на генералној дебати 77. заседања Генералне скупштине Уједињених нација
Председник Вучић председавао Самитом у оквиру иницијативе Отворени Балкан
Председник Вучић положио заклетву
Председник Вучић на годишњем састанку Светског економског форума
Селаковић: Србија активно укључена у сузбијање тероризма, радикализма и екстремизма
StarTech конкурс 2022
Одлука о суфинансирању пројеката који доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре
Не отварају се бирачка места у Отави, Ванкуверу и Калгарију
Пријављивање за гласање у aмбасади РС поводом предстојећих избора у Републици Србији до 12. марта, 2022
Најава великог виртуелног окупљања српске дијаспоре у организацији САН - српско-канадског часописа
Kонкурс за суфинансирање пројеката 2022
Пријављивање за гласање у иностранству до 12. марта, 2022
Vučić: Slaveći Sretenje šaljemo poruku da želimo slobodnu, jaku i modernu Srbiju
Диван призор: Погледајте како су Нијагарини водопади светлели у бојама српске заставе
НИЈАГАРИНИ ВОДОПАДИ засветлеће у бојама СРПСКЕ ТРОБОЈКЕ Дан државности Србије обележиће се и у Канади
Видео снимак Министарства спољних послова поводом Дана државности 2022
Београд добија Центар за четврту индустријску револуцију
Републички референдум ради потврђивања Акта о промени Устава Р. Србије
Важна улога Унеска за очување српске баштине на Космету
Обраћање председника Републике Србије на конференцији Уједињених нација о климатским променама COP26 одржаној у Глазгову
Селаковић пред СБУН: Дијалог и примена постигнутих договора једини прави пут за решавање отворених питања 15. октобар 2021. године
Виртуелни концерт - обележавање 80 година Дипломатских веза Београда и Отаве (Србије и Канаде)
15. септембар - Дан српског јединства, слободе и националне заставе
Састанак са посебним канадским пријатељима Србије
УПИС НА СРПСКИ ЈЕЗИК У ШКОЛСКОЈ 2021/22. ГОДИНИ
Информација процесу вакцинације у РС
Обележавање Дана сећања на све страдале и прогнане Србе у оружаној акцији „Олуја“, 05.08.2021.
Јавни позив за подношење предлога за доделу националних признања за изузетан допринос, резултате и заслуге у области остваривања сарадње и јачања веза матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону
Иницијатива „Отворени Балкан“
Конкурси за суфинансирање пројеката који својим квалитетом доприносе очувању и јачању веза матичне државе и дијаспоре и матичне државе и Срба у региону
Председник Вучић: Одлучили смо - наш циљ је ЕУ, али је Кина важан партнер
Интервју са Њ. Е. Дејаном Ралевићем, Амбасадором Републике Србије у Канади
САН магазин - чланак 80 година од успостављања дипломатских односа између Београда и Отаве
Србија остварила велики успех у области дигитализације
Вакцинација у Републици Србији
Постоје услови за бржи развој економске сарадње Србије и Канаде
Обраћање председника Републике Србије на седници Савета безбедности Уједињених нација
Потписан Протокол о сарадњи МСП Србије и Организације српских студената у иностранству
Платформa за дигитализовано конкурисање намењене суфинансирању пројеката
Порука амбасадора поводом отварања изложбе о 80 година дипломатских односа између Београда и Отаве
Obeleženo 80 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Kanade
Србија - Канада 80 година
80 година Дипломатскиx односa од успостављања до данас у Архиву Југославије у Београду
Представљање онлајн конкурса за суфинансирање пројеката
ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ
МОГУЋНОСТ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ У СРБИЈИ
Министар Селаковић представио нову услугу „е-Конзулат“
ПРИЛИКА ЗА УЛАГАЊЕ У АУТОМОБИЛСКУ ИНДУСТРИЈУ У СРБИЈИ
ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ
Зашто улагати у Србију, брошуре Развојне агенције Србије
ИНВЕСТИРАЊЕ У СРБИЈУ Е-СЕКТОР
Вакцинација држављана Србије из дијаспоре 15. маја у Београду
ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ
ИНФОРМАЦИЈА О ВАКЦИНАЦИЈИ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА У СРБИЈИ
Председник Вучић се састао путем видео линка са представницима делегације ММФ
Састанак са регионалним директором Светске здравствене организације за Европу
СЗО оценила импресивним процес имунизације у Србији
Селаковић: Приштина истрајава у кампањи мржње према српском народу
Селаковић: Политички екстремизам Албанаца на КиМ све јачи
On-line апликација за подношење захтева за издавање визe Д
Обележавање Дана сећања на страдале у НАТО агресији, 24. март 2021.
22. годишњица од почетка НАТО агресије на Југославију 24.3.-10.6.1999
Обележавање Дана сећања на 17. март 2004. године - Погром на Косову и Метохији
Република Србија у месецу Франкофоније 2021
Селаковић: Борба против свих облика криминала приоритет Владе Србије
Промоција Републике Србије као повољне дестинације за пословање и инвестирање
Вакцинација против корона вируса у Србији
Одржан први састанак Радне групе за сарадњу са Међународном организацијом Франкофоније
Селаковић: Неумесан предлог извештаја Виоле фон Крамон
Срећан Дан матерњег језика
Митрополит загребачко-љубљански Порфирије изабран за Патријарха српског
Председник Вучић примио је акредитивна писма новоименованог амбасадора Канаде
Илуминација Нијагариних водопада у бојама српске тробојке
Видео порука амбасаде Републике Србије поводом Дана државности!
Осветљавање Нијагариних водопада у бојама српске тробојке - Дан државности Србије
Срећан Дан државности Републике Србије!
НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ПРИВРЕДИ И ГРАЂАНИМА
ВАКЦИНАЦИЈА У СРБИЈИ
Вучић: Србија спремна за дијалог о КиМ, али неће бити понижавана
Селаковић за Политику: Година подмлађивања српске дипломатије
Конкурс за суфинансирање пројекта у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2021. години
Вучић: Србија по расту прва у Европи
Порука Министра Селаковића
Новогодишња честитка Министарства спољних послова Републике Србије
Нове мере за улазак у Канаду
Вучић: Србија остаје на курсу победничке политике стабилности
Председница Владе Србије прва европска премијерка која је примила антиковид вакцину
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Важно обавештење о мерама за спречавање и сузбијање
Обавештење за улазак у Србију
Он-лине Торонто српски филмски фестивал
Десета конференција новинара и медија дијаспоре и Срба у региону, 29. децембра 2020. године 9. децембар 2020. године
САОПШТЕЊЕ МИНИСТАРСТВА СПОЉНИХ ПОСЛОВА
Отворена књига жалости поводом смрти Његове светости Патријарха српског господина Иринеја
Упокојио се Патријарх српски Иринеј
НОВЕ МЕРЕ ЗА ПУТНИКЕ У МЕЂУНАРОДНОМ САОБРАЋАЈУ ПРИЛИКОМ УЛАСКА У КАНАДУ
Полагање венца поводом Дана примирја
Да не заборавимо! Lest we forget! Da ne zaboravimo!
Међународно квиз такмичење ,,Знаменити Срби“
ОДЛУКА о суфинансирању пројеката за дијаспору, 08. јул 2020.
ИЗБОРИ ЗА НАРОДНЕ ПОСЛАНИКЕ 2020
ОТВОРЕНИ СВИ ГРАНИЧНИ ПРЕЛАЗИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ВАЖНО УПОЗОРЕЊЕ - ЛАЖНИ САЈТ ЗА ГЛАСАЊЕ
НАСТАВАК СПРОВОЂЕЊА ИЗБОРНИХ РАДЊИ
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА ЗА ДИЈАСПОРУ
РЕЖИМ УЛАСКА ДОМАЋИХ И СТРАНИХ ДРЖАВЉАНА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ УСЛЕД ПАНДЕМИЈЕ КОРОНА ВИРУСА COVID -19
СПЕЦИЈАЛНИ ЛЕТОВИ AIRSERBIA ЗА ПОВРАТАК У СРБИЈУ
ИЗМЕНЕ У РАДУ АМБАСАДЕ Р. СРБИЈЕ У ОТАВИ
ВЛАДА СРБИЈЕ: КОНТАКТИ И БРОЈЕВИ РАЧУНА ЗА УПУЋИВАЊЕ ДОНАЦИЈА И ПОМОЋИ
ПОЗИВ ДРЖАВЉАНИМА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ КОЈИ СУ ЗДРАВСТВЕНИ РАДНИЦИ У ИНОСТРАНСТВУ
ДИГИТАЛНИ САДРЖАЈИ У ОБЛАСТИ КУЛТУРЕ
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ
ПРЕКИД ИЗБОРНИХ РАДЊИ
ИЗБОРИ ЗА ПОСЛАНИКЕ НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ 2020.
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА ГЛАСАЊЕ
КОРОНА ВИРУС: ПРЕПОРУКА ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ У ИНОСТРАНСТВУ
КОНКУРС МИНИСТАРСТВА КУЛТУРЕ И ИНФОРМИСАЊА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
КОНКУРС ЗА СУФИНАНСИРАЊЕ ПРОЈЕКАТА НАМЕЊЕНИХ ДИЈАСПОРИ И СРБИМА У РЕГИОНУ
Одлука о укидању виза за улазак у Р. Србију за држављане Р. Јерменије, носиоце обичних пасоша
Конзуларни дани у Ванкуверу и Едмонтону
Одлуке о суфинансирању пројеката од Министарства спољних послова
Конкурс за суфинансирање проjеката у области превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству у 2019. години
К О Н К У Р С за финансирање или суфинансирање проjеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2019. години
Предавање проф. Далибора Соколовићна на Универзитету Отава
Комеморативни скуп поводом обележавања 100. годишњице завршетка Првог светског рата
Конкурс за финансирање пројеката у области културних делатности Срба у иностранству у 2018
ВЛАДА СЕНТ ВИНСЕНТА И ГРЕНАДИНА УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
УКИНУТЕ ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ ГРУЗИЈЕ, НОСИОЦЕ ОБИЧНИХ ПАСОША
ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ КОЛУМБИЈЕ УКИНУЛА ВИЗЕ ЗА ДРЖАВЉАНЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Архива вести